Kauza Čunek nekončí

Jiří Čunek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Kauza Čunek pokračuje - šéf brněnského státního zastupitelství Petr Coufal v neděli v České televizi řekl, že podá policii podnět na klíčovou svědkyni Marcelu Urbanovou, pokud tak neučiní státní zástupce Arif Salichov, který měl případ na starosti. A kvůli případu lidoveckého vicepremiéra se rozhořel spor i mezi žalobci. Více se dozvíte z příspěvku Martiny Lustigové.

Arif Salichov, foto: ČTK
Rozhodnutí žalobce Arifa Salichova zastavit trestní stíhání vicepremiéra Jiřího Čunka bylo podle brněnského krajského státního zastupitelství správné. Ve spise, který se týká kauzy Jiřího Čunka, našel Petr Coufal řadu nedostatků: "Ty nedostatky, které ve spise doktor Salichov a Nejvyšší státní zastupitelství shledali, jsem tam nalezl také, ale nalezl jsem tam ještě další, které prezentovány nebyly a které rovněž považuji za porušení procesních pravidel trestního řádu."

V souvislosti s případem vicepremiéra Čunka se rozhořel spor mezi státními zástupci. Vznikl poté, co Arif Salichov, který dostal kauzu na starosti po přerovském státním zástupci Radimu Obstovi, uvedl, že vyšetřování bylo vedeno jednostranně a tendenčně. Kvůli tomu na Salichova podalo stížnost přerovské státní zastupitelství, které výtky Salichova odmítlo. Stížnost posoudí šéf brněnského zastupitelství Petr Coufal patrně do konce srpna.

Právní zástupce Jiřího Čunka Eduard Bruna a právní zástupkyně Marcely Urbanové Klára Samková, foto: ČTK
Dohledová prověrka brněnského krajského státního zastupitelství zatím potvrdila, že závěry Salichova byly v pořádku. Trestní řízení bylo podle Coufala vedeno bez "poctivých práv", která má každý občan mít: "V tomto případě byla rovnost občanů porušena, ale v tomto případě jednoznačně v neprospěch pana Čunka. Pan Čunek neměl práva obviněného jako každý jiný v každé jiné věci."

Petr Coufal také uvedl, že podá policii podnět na svědkyni Marcelu Urbanovou, pokud tak neučiní Arif Salichov: "Neboť jsem přesvědčen jednoznačně o tom, že drtivá většina z výpovědi paní Urbanové je lež, je nepravdivá a byla vyvrácena mnoha svědky. Jinými slovy, pokud bych měl věřit paní Urbanové, pak musím říci, že minimálně patnáct lidí, mezi nimi i evangelický farář, prostě a jednoduše lhalo."

Jiří Čunek, foto: ČTK
"Moje klientka trvá na tom, že mluvila pravdu," uvedla pro Českou televizi právnička Urbanové Klára Veselá-Samková. Podle Veselé-Samkové by případné obvinění z křivého svědectví umožnilo její klientce požadovat opětovné prošetření dalších okolností a navrhovat další důkazy. A Urbanová by to podle své právničky využila: "V momentě, kdy by na ni padlo jakékoliv obvinění, tak vlastně dostane do ruky veškeré karty, se kterými může hrát."

Jiří Čunek byl podezřelý z toho, že jako vsetínský starosta přijal před pěti lety od realitní společnosti půlmilionový úplatek. Arif Salichov zastavil trestní stíhání šéfa KDU-ČSL začátkem minulého týdne kvůli řadě procesních a skutkových vad v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové. Zastaveno bylo také trestní stíhání Petra Hurty z realitní společnosti H&B REAL.