Každý Čech vypije v průměru 320 piv ročně

Loni každý Čech včetně novorozeňat a malých dětí v průměru vypil 160 litrů piva.

Každý ví, že pivo je v Česku oblíbený nápoj. Možná však nevíte, že v pití piva jsme nejlepší na světě. Minulý rok každý český občan vypil 160 litrů piva včetně novorozeňat a malých dětí, tedy počítáno v průměru. Vyrobíme ročně více než 18 miliónů hektolitrů piva. V zahraničí každý ví, že české pivo patří k těm nejlepším.

Loni každý Čech včetně novorozeňat a malých dětí v průměru vypil 160 litrů piva.
"Samozřejmě, že mám rád pivo. Mám ho rád, protože nejlépe zažene žízeň a že ho můžu vypít ve velikém množství. ... Mám rád pivo, protože je absolutně výborné. Beru ho jako lék pro trávení. Přiměřeně piva působí na snížení tlaku a tedy na dobré spaní. ... Nemám ráda pivo, chce se mi po něm spát a nechutná mi. ... V poslední obě nepiji klasická čeká piva, ale rád ochutná irské nebo belgické, které sem přijde. Občas si dám, když je dobrá plzeňská dvanáctka, na té si pochutnám, ale musí v restauraci umět. K pivu patří dobrá společnost. A pivo, které má říz, je osvěžující. ... Mám ráda pivo. Proč mám ráda pivo? Protože je to taková společenská záležitost. Také si ráda s pivem ťukám. Máme na to takový rituál. Horem, spodem, křížem krážem, o stůl, pak žabka... "

Pivo je u nás tradiční nápoj. Měli jsme a máme velmi dobré podmínky pro výrobu piva. Daří se u nás ječmeni, chmelu a máme dobrou vodu, vysvětluje Jaroslav Čepička z Českého svazu pivovarů a sladoven.

"Tři základní suroviny pro výrobu piva jsme měli velmi dostupné. Zručnost sládku se propracovala tak, že se tady vždy vyrábělo pivo vysoké jakosti."

První zpráva o výrobě piva u nás uvádí, že v roce 993, kdy byl vysvěcen druhým českým biskupem Vojtěch, vyráběli tamní benediktýni pivo. Nicméně byl to on, kdo vaření piva zakázal; zákaz vaření piva byl zrušen až rozhodnutím papeže Inocence IV., které vyprosil pro své "bohabojné a pivo milující poddané Čechy" král Václav I. Na území dnešní ČR vařili pivo už Keltové, avšak chmelení piva se připisuje Slovanům. Dnes máme na území České republiky 49 průmyslových pivovarů a něco kolem dvaceti restauračních minipivovarů. Registrujeme více než 300 značek piva, která se vyváží do celého světa. Nejvíce do Německa, na Slovensko, do Anglie a Spojených států Amerických. Na zdraví...