Kinský nezpochybnil "dobrou víru" současných vlastníků

Právní zástupce Františka Oldřicha Kinského Jaroslav Čapek (vlevo), foto: ČTK

V České republice probíhá jeden z nejsledovanějších soudních sporů. Šlechtický potomek František Kinský. Kinský podal 157 žalob o navrácení majetku. Ve středu padl další dílčí verdikt. Majetek v obcích Jarpice a Šlapanice zpět nedostane.

Právní zástupce Františka Oldřicha Kinského Jaroslav Čapek  (vlevo),  foto: ČTK
Kauza Kinský je spletitá: rozsáhlé majetky byly po válce formálně zkonfiskovány s nacisty sympatizujícímu Kinskému otci, který však zemřel už v roce 1938, a syn vzhledem ke svému útlému věku kolaborantem být nemohl. Některé plnosti již byly soudně Kinskému vráceny, jiné naopak ne. Právní zástupce Jaroslav Čapek mnohé žaloby postavil tak, že zamotal hlavu mnohým českým právníků. Tvrdí komentátor týdeníku Euro Jan Štětka.

"Jde tady o aplikaci rakouského historického práva z roku 1811 a v tom zákoníku se ne každý právník vyzná. Domnívám se, že pan magistr Čapek, který obhajuje Františka Oldřicha Kinského pronikl poněkud hlouběji a zamotal tím hlavu naší justici, která není na tento případ dost připravená."

"Můj klient neuplatňuje nárok na restituci, ale staví na tom, že o žádný majetek nepřišel," komentuje svůj postup Kinského právní zástupce Jaroslav Čapek. Přesto potomek šlechtického rodu František Oldřich Kinský prohrál ve středu spor o několik pozemků na Kladensku. Soudkyně Hana Homolová zamítla jeho žádosti na vrácení pozemků a domů v obcích Jarpice, Šlapanice. Podle jejího názoru totiž obce a firmy využívají už léta pozemky a budovy "v dobré víře", že jim skutečně patří. Protože se tak děje po dobu deseti let, kterou vyžaduje zákon, jsou žalovaní podle Homolové jejich vlastníky. "Domnívám, že vlastnické právo bylo vydrženo,"říká soudkyně. "Jsem zklamán," přiznal Kinského právní zástupce Jaroslav Čapek, který se nyní chce obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Potomek šlechtického rodu Kinských již v Česku podal přes 150 žalob. Jeho úspěchy v případech měst Veltrusy a Choceň, kde Kinský vysoudil zpátky lesy, pozemky, rybníky a bývalou hájovnu, pobouřily některé české politiky. Ve snaze zabránit tomu, aby Kinský majetek získal, obrátili se politici na Nejvyšší soud. Ten by měl sjednotit rozhodování soudů v restitučních kauzách. Musí stanovit, zda lze majetek vracet pouze podle restitučního zákona, nebo zda to lze i podle občanského zákoníku, jak postupuje Kinský. Podle místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery by verdikt mohl padnout ještě do konce srpna. Politici se obávají, že soudy svým rozhodnutím údajně prolomily Benešovy dekrety.

Příprava tzv. Benešových dekretů
"Domnívám se, že v tomto případě o prolamování Benešových dekretů jde nepřímo. Kauza není o Benešových dekretech. Je to případ velmi složitý, ale přináleží především justici, aby případ posuzovala a posoudila."

Dostane tedy zpět majetek potomek šlechtického rodu? Jak odhaduje další dění novinář, který celou soudní při sleduje od začátku?

"Domnívám se, že ten majetek v některých případech navrácen bude. V tomto týdnu jsme byli svědci čtyř soudních přelíčení, které se zabývali majetkem na Rakovnicku. To byly atypické příklady. Tam se jednalo o zpochybnění vlastníků - soukromých osob, kteří majetek odkoupili od státu a už je to více než deset let. Zpochybnit onu "dobrou víru", o kterou se to opírá, nebude dost dobře možné. V některých případech byl ale majetek být navrácen mohl, tak jak to bylo v případě jednoho a půl hektaru polností u Heřmanově Městci."

Tvrdí Jan Štětka z týdeníku Euro.