Klub českých turistů slaví 120 let

Klub českých turistů slaví 120 let od svého založení. Víte, že Česká republika patří hustotou a kvalitou značení turistických stezek k nejlepším v Evropě? Nejen o tom si s představiteli klubu povídala Zdeňka Kuchyňová.

11. června 1888 se sešlo v pivovaru u Halánků šestnáct pánů, kteří se rozhodli založit Klub českých turistů. Byl u toho samozřejmě hostitel Vojta Náprstek, který byl zvolen prvním předsedou klubu. Dá se říct, že kolébkou turistiky byla doba romantismu, doba návratu k přírodě, která reagovala například na básníka Karla Hynka Máchu, který je považován za největšího turistu své doby. Dnes v čele Klubu českých turistů stojí Jan Stránský, a jak připomněl, Náprstek v začátcích velmi dobře oslovil tehdejší střední vrstvy.

"Předsedové klubu byli vždy významní lékárníci, doktoři. Klubu se podařilo během krátké doby postavit 120 chat a velké množství rozhleden. Druhý rok, hned v roce 1889, byla vyznačena první turistická cesta mezi Karlštejnem a Berounem, pak to navazovalo na Prahu a tak dál."

České turistické značení je unikátní. Na cesty se můžete vydat bez mapy. K přesné orientaci vám pomohou čtyři barvy značení cest a směrovky. Zhruba 2,5 kilometrech vždy zjistíte, jak jste daleko, kolik vám zbývá do hlavního cíle a jaká zajímavost je před vámi.

"Rozsah informací plus 4 barvy je to, co naše značení odlišuje. Klub českých turistů před dvěma lety uspořádal mezinárodní konferenci o značení v Bechyni. Byli na ní všechny velké turistické organizace, všechny to obdivovaly, ale když začaly počítat, tak převézt toto značení v nějaké relativně krátké době, je otázka miliard. Jenom údržba pěšího značení, které má zhruba 40 tisíc kilometrů na území ČR, se pohybuje v hodnotě 5 až 7 milionů korun ročně a ti lidé to, jak známo, dělají zadarmo."

Klub českých turistů má zhruba 40 tisíc členů, z toho třetinu mladých do 28 let. Turistika tak stále láká. A turisté mnohdy podávají obdivuhodné výkony, říká člen předsednictva Vratislav Chvátal.

"Pro mě je obdivuhodný turista pan František Dvouletý z Ostravy, což je invalidní turista, který přišel o nohu, a přesto se na šikovné protéze zúčastňuje mnoha pochodů."

V rámci oslav pořádáte i sbírku pro handicapované turisty. Co konkrétně hodláte nakoupit a jak pomoci?

"Z peněz této sbírky bychom rádi vyznačili speciální turistickou trasu pro vozíčkáře."

Své 120. výročí si Klub českých turistů připomene řadou akcí. Hlavní oslavy se soustředí na víkend, například v sobotu budou volně přístupné netradiční věže, dodává Vratislav Chvátal.

"V sobotu bude dopoledne jezdit po Praze nostalgická tramvaj vyzdobená tak, jak vypadal Klub českých turistů v 50. výročí své existence. Vystoupí hudební skupina Bůh ví, předvede se mistr světa v práskání bičem pan Šín, odstartujeme pochod a cyklojízdu k Petřínské rozhledně a učiníme pokus o český rekord - vztyčíme nejvyšší turistický rozcestník vysoký 8 metrů."