Koalice přes obstrukce komunistů prosadila jednání o protikomunistickém odboji

Koalice ve sněmovně prosadila jednání o zákonu o protikomunistickém odboji. Ten by měl alespoň zčásti napravit křivdy, kterých se totalitní režim dopouštěl na svých odpůrcích. Vláda navrhuje, aby se do něj dostalo i to, že komunistickým funkcionářům a příslušníkům komunistické Státní bezpečnosti by byla odebrána část jejich důchodů a peníze by byly převedeny na fond pro účastníky protikomunistického odboje. S tím ale ostře nesouhlasí komunisté.

Kateřina Klasnová
Levicový Senát zákon stáhl zpět, do sněmovny ho ale znovu předložili koaliční poslanci. Návrh počítá s tím, že bojovníci proti komunismu by mohli získat postavení válečných veteránů. To by jim přineslo výhody například ve zdravotní péči.

"Cílem celého návrhu zákona je samozřejmě morální satisfakce. Teď se začalo hovořit i o určité možné finanční satisfakci. A kdyby po polském vzoru vznikl fond, do kterého by přispívali strůjci represivního režimu, tak mi to nepřipadá jako nezajímavá myšlenka. Je ale třeba předpokládat, že se někdo odvolá k Ústavnímu soudu, jako to bylo v Polsku,"

upozorňuje místopředsedkyně sněmovny za Věci veřejné Kateřina Klasnová. Podle komunistů by ale tímto zákonem byl uplatněn princip kolektivní viny, říká předseda sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik.

"Objevily se v posledních dnech různé zvěsti, které hovoří o tom, že by snad v rámci tohoto návrhu měly být některé skupiny občanů skupinově trestány za minulost. To je pro nás naprosto nepřijatelné. Pokud někomu nebyla prokázána vina, pokud někdo nebyl odsouzen řádným soudem, tak mu nikdo nemá právo odebírat například část důchodu nebo skupinově trestat dodatečným zdaněním."

Petr Gazdík
Komunisté už ve středu jednání o tomto zákonu ve sněmovně zablokovali. Znovu se o to pokusili i tento pátek. Podle šéfa poslanců TOP 09 Petr Gazdík se ale zákon nakonec podaří prosadit:

"Je to evidentní snaha o obstrukci, o to, aby zabránili přijetí tohoto zákona. Všichni bývalí funkcionáři komunistické strany, kteří dostali strach z toho, že by konečně byly alespoň morálně napraveny křivdy, které kdysi způsobili, teď bombardují naše poslance. Komunistická strana se snaží obstruovat, my přes to všechno ten zákon prosadíme."

Zákon má ale své kritiky i mezi disidenty. Nelíbí se jim například to, že o statutu účastníka protikomunistického odboje by měli rozhodovat úředníci ministerstva vnitra. Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř připouští, že koalice je ochotná o zákonu jednat s opozicí. Na definitivní podobě zákona chce pracovat i s historiky, disidenty a právníky. Ve druhém čtení by se tak do něj mohly dostat změny:

"Pro nás je důležitý ten symbol, morální ocenění činnosti v boji proti komunismu. Uvnitř toho zákona je samozřejmě možné vyjednávat a my jsme připraveni jednat se sociální demokracií. Stojíme o to, aby tento zákon prošel."

Výhrady k zákonu v současné podobě má i publicistka a bývalá disidentka Petruška Šustrová. Vyvrací ale argument komunistů, že by zákon nespravedlivě trestal skupinu obyvatel:

"Podobný zákon přijalo Polsko před dvěma lety. Prošel polským Ústavním soudem, prošlo to Evropským soudem pro lidská práva, protože Evropský soud přijal mnoho rozhodnutí, která říkají, že pokud lidé, kteří se zjevně dopouštěli křivdy na svých spoluobčanech, nejsou uvrženi přímo do bídy a pobírají několikanásobné důchody, tak nejde o nerovnost."