Koaliční lídři se shodli na hrubých rysech reformy zdravotnictví

Koaliční špičky se dohodly na první fázi reformy zdravotnictví. K9 se sešla v úterý večer a více než dvě hodiny jednala o personálních otázkách. K dohodě o ministerských křeslech pro Věci veřejné ale zatím nedošlo. Věci veřejné přitom navrhly, aby se na post ministra vnitra znovu vrátil jejich lídr Radek John. Jednání o zdravotnické reformě přineslo konkrétnější výsledky.

Leoš Heger, foto: ČTK
Za zdravotní péči si pacienti připlatí. Do roku 2014 by měla spoluúčast stoupnout o pět procent. Ve Strakově akademii se na tom v úterý večer shodla K9. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura po jednání řekl, za kterou péči si nemocní budou připlácet:

"Zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici ze 60 na 100 korun, budou se platit levné léky do 50 korun plus to, co bude nad nárokem."

Naopak tzv. černé amalgámové plomby, na kterých se kvůli Věcem veřejným zvrtlo předchozí jednání o reformě zdravotnictví, pacienti platit nebudou. Jejich úhradu chtěl prosadit ministr zdravotnictví Leoš Heger. Resort by tak získal na dvě a půl miliardy korun ročně. Věci veřejné ale trvají na tom, že se šetřit musí jinde. Potvrdila to jejich místopředsedkyně Karolína Peake:

Karolína Peake, foto: ČTK
"Úspory hledáme v první řadě uvnitř systému, hledáme je v lékové politice, u zdravotních pojišťoven. Chceme, aby se v první řadě, jak jsme avizovali, šetřilo uvnitř, a nikoliv aby se muselo doplácet."

Jedním z největších problémů chystané reformy zdravotnictví je stanovení tzv. standardu a nadstandardu v lékařské péči. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek vysvětlil, jak a kdo je stanoví:

Miroslav Kalousek, foto: ČTK
"Novela zákona 48 vytvoří zákonný předpoklad pro to, aby tento nárok mohl být definován. A podzákonnou normou ministerstva bude ten nárok stanoven. Samozřejmě dominantní slovo v tom nemohou mít úředníci, ale odborníci. To znamená pojišťovny, odborné společnosti a Lékařská komora."

S reformou zdravotnictví, jak ji navrhuje vláda, ale zásadně nesouhlasí odbory. Podle nich by se mělo začít od toho, že se v resortu nejprve zamezí plýtvání penězi, a pak se teprve bude vymýšlet reforma. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil řekl, že odbory budou požadovat stažení zdravotnické reformy.

Jaroslav Zavadil, foto: ČTK
"Bohužel se začíná od konce. Bohužel se jde na spoluúčast pacientů a neřeší se ty věci, které jsme napadali, to znamená zastropování odvodů zdravotního pojištění atd. Nejdřív se prostě musí ten Augiášův chlív vymést a pak je teprve možné připravovat reformu. Čili my budeme požadovat, aby se reforma stáhla. Dokud se nevyřeší tyto věci, aby se nedělaly kroky, které se připravují."

Odboráři a zaměstnavatelé své připomínky k celému balíku vládních reforem předloží kabinetu na nejbližším jednání tripartity.

K9 v úterý jednala také o personálních otázkách, k žádné konkrétní dohodě ale nedospěla. Jednání vyvolaly Věci veřejné, které po svém volebním sjezdu a znovuzvolení Radka Johna do čela strany chtějí mít ve vládě "důstojnější zastoupení". Navrhly, aby se na vnitro, které není řídí nestraník Jan Kubice, vrátil Radek John. Podle šéfky poslanců Věcí veřejných Karoliny Peake šlo ale jen o diskusi:

Radek John, foto: ČTK
"Byla to debata, kdy jsme se bavili o tom, zdali je vicepremiérské křeslo plnohodnotným ministerským křeslem nebo ne. My jsme prostě přesvědčeni o tom, že není. Z toho potom vyplynula i debata o vnitru. Není v tom žádný předem připravený plán, jak se zpátky zmocnit ministerstva vnitra."

Návrat Radka Johna na ministerstvo vnitra ale odmítá ODS. Potvrdil to předseda jejího sněmovního klubu Zbyněk Stanjura.

"My jsme řekli, že debatu o obsazení ministerstva vnitra považujeme za uzavřenou. Uzavřeli jsme tu dohodu před šesti týdny a já osobně nevidím žádný důvod, proč bychom se k této otázce měli vracet."

V jednání o personálních otázkách K9 pokračuje ve čtvrtek.