Kompenzační bonus dostanou i společníci malých ‚eseróček' postižených epidemii

Foto: Michael Lovitt, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Malé společností s ručeným omezeným, které poškodila epidemie koronaviru, budou moct stejně jako OSVČ požádat o státní příspěvek. Schválili to poslanci. Příspěvek je 500 korun denně a požádat o něj můžou společnosti s nejvýše dvěma společníky.

Foto: Michael Lovitt,  Flickr,  CC BY-NC-ND 2.0

Alena Schillerová,  foto: archiv Úřadu vlády ČR
„Jedná se o další pokračování výborně fungujícího programu Pětadvacítka. Pomoc je zde dobře zacílena pro malé podnikatele poškozené koronavirem, kteří ke své činnosti zvolili formu eseróčka,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Kompenzační bonus pro malé společnosti s ručením omezeným se bude částečně vyplácet i z peněz určených pro obce a kraje. Sněmovna pPo rozsáhlé debatě plné sporů odmítla návrh Senátu, který požadoval vyplácení příspěvku pouze ze státního rozpočtu.

"Jsem rád, že drobní podnikatelé konečně dostanou tolik potřebný kompenzační bonus. Mrzí mě ale, že vládní koalice odmítla senátní návrh, aby všechny tyto prostředky šly ze státního rozpočtu. Místo toho raději sebere peníze městům a vesnicím po celé zemi," upozornil senátor Jiří Drahoš.

Marek Výborný,  foto: Milan Kosina,  archiv ČRo
Podle senátorů, většiny opozičních stran a dalších odpůrců vládní úprava poškodí obce a kraje. Obce může připravit o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun.

"Komunisté, hnutí ANO, sociální demokraté prostě hodili obce, města a kraje přes palubu. Ty peníze, které obce měly logicky ze sdílených daní, tak je mít nebudou," připomněl poslanec KDU-ČSL Marek Výborný.

Dotace na investice

Ministerstvo financí chce výpadek obcím nahradit dotacemi na investice. Kromě vládního hnutí ANO a ČSSD to podpořila i KSČM. "Nic nebrání tomu, aby ve velmi rychlém čase byly ty peníze obcím uvolněny a okamžitě mohly ty malé rojekty, které v celkových částkách pak dávají miliardy, začaly okamžitě fungovat," uvedla předsedkyně rozpočtového výboru Miroslava Vostrá.

Zástupci obcí a krajů v posledních týdnech kritizovali, že jim klesnou daňové příjmy, přičemž jedním z důvodů je vyplácení kompenzačního bonusu. Ministryně Schillerová však zastává názor, že vlivem zavedení příspěvků pro OSVČ a malé firmy bude pokles příjmů obcí a krajů ze sdílených daní menší, než kdyby stát tento příspěvek nezavedl.