Končí pražská část Festivalu spisovatelů Praha

Jihoafrická spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny Nadine Gordimer, foto: ČTK

Čtvrtkem končí čtrnáctý ročník Festivalu spisovatelů Praha. Hlavním hostem byla letos nositelka nobelovy ceny z roku 1991 Nadine Gordimer. Festival byl symbolicky zasvěcen světově proslulému spisovateli židovského původu Josephu Rothovi. Jak festival probíhal, kdo další přijel a proč právě Roth? To se dozvíte od Vlasty Brtníkové, vice-prezidentky festivalu. Hovořil s ní kolega Vilém Faltýnek.

Jihoafrická spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny Nadine Gordimer,  foto: ČTK
"Festival spisovatelů Praha se od jiných festivalů se odlišuje tím, že není happeningový. Vždy převládá myšlenka, pan prezident Michael March tomu vždy dá obrovskou myšlenkovou nadstavbu, zázemí,"říká Vlasta Brtníková na úvod a na vysvětlenou.

Promyšlená koncepce zahrnuje volbu ústřední postavy nežijícího spisovatele, jemuž bude ten který ročník zasvěcen. Podle toho jsou pak s několikaletým předstihem zváni známí světoví autoři. Po Jeanu Genetovi a Williamu Burroughsovi byl letos zvolen Joseph Roth.

Básníci,  kteří přijeli do Prahy na Festival spisovatelů,  debatovali 22. března v divadle Minor,  foto: ČTK
"Joseph Roth je autor naprosto slavný. Rozhodli jsme se mu na území, kde byl doma - byl to typický středoevropan - věnovat festival. Myslím, že velký vliv na to měla i skutečnost, že festival je letos česko-vídeňský. První část se odehrává v březnu v Praze, druhá, dubnová část se odehraje ve Vídni. Joseph Roth, ačkoli se narodil v Brodech v Haliči, dlouhá léta působil ve Vídni. Nakonec zemřel v Paříži. Nepřežil fašistický nátlak na Židy a upil se k smrti."

Mezi pozvanými byli letos kromě jihoafrické spisovatelky židovského původu Nadine Gordimerové německý básník Hans Magnus Enzensberger, řecká básnířka Katherina Anghelaki, izraelská Orly Castel-Bloom, Brit Robert Irwin, polský básník Tadeusz Konwicki a další, z českých autorků pak Eda Kriseová, Jiří Gruša, Miloslav Topinka. Letošním mottem byla Rothova věta "Nevím, kam jdu".

"Pana Marche možná trochu inspirovala současná situace, kdy vstupujeme do Evropské unie a mnozí lidé nevědí, kam jsou."

Jak letošní ročník proběhl?

"Dobře, pochopitelně dobře, přesto, že v letošním roce se zúčastnilo více návštěvníků střední generace. Pravděpodobně Irwin Welsh v loňském roce způsobil, že tu bourali rekordy teenageři, kteří tu stáli ve frontách, aby se mohli s Welshem, se svým oblíbeným spisovatelem setkat."