Končí pražská část Festivalu spisovatelů Praha
Čtvrtkem končí čtrnáctý ročník Festivalu spisovatelů Praha. Hlavním hostem byla letos nositelka nobelovy ceny z roku 1991 Nadine Gordimer. Festival byl symbolicky zasvěcen světově proslulému spisovateli židovského původu Josephu Rothovi. Jak festival probíhal, kdo další přijel a proč právě Roth? To se dozvíte od Vlasty Brtníkové, vice-prezidentky festivalu. Hovořil s ní kolega Vilém Faltýnek.
Promyšlená koncepce zahrnuje volbu ústřední postavy nežijícího spisovatele, jemuž bude ten který ročník zasvěcen. Podle toho jsou pak s několikaletým předstihem zváni známí světoví autoři. Po Jeanu Genetovi a Williamu Burroughsovi byl letos zvolen Joseph Roth.
"Joseph Roth je autor naprosto slavný. Rozhodli jsme se mu na území, kde byl doma - byl to typický středoevropan - věnovat festival. Myslím, že velký vliv na to měla i skutečnost, že festival je letos česko-vídeňský. První část se odehrává v březnu v Praze, druhá, dubnová část se odehraje ve Vídni. Joseph Roth, ačkoli se narodil v Brodech v Haliči, dlouhá léta působil ve Vídni. Nakonec zemřel v Paříži. Nepřežil fašistický nátlak na Židy a upil se k smrti."Mezi pozvanými byli letos kromě jihoafrické spisovatelky židovského původu Nadine Gordimerové německý básník Hans Magnus Enzensberger, řecká básnířka Katherina Anghelaki, izraelská Orly Castel-Bloom, Brit Robert Irwin, polský básník Tadeusz Konwicki a další, z českých autorků pak Eda Kriseová, Jiří Gruša, Miloslav Topinka. Letošním mottem byla Rothova věta "Nevím, kam jdu".
"Pana Marche možná trochu inspirovala současná situace, kdy vstupujeme do Evropské unie a mnozí lidé nevědí, kam jsou."
Jak letošní ročník proběhl?
"Dobře, pochopitelně dobře, přesto, že v letošním roce se zúčastnilo více návštěvníků střední generace. Pravděpodobně Irwin Welsh v loňském roce způsobil, že tu bourali rekordy teenageři, kteří tu stáli ve frontách, aby se mohli s Welshem, se svým oblíbeným spisovatelem setkat."