Kongres Československé společnosti pro vědy a umění

Celý minulý týden probíhal v Plzni světový kongres největší organizace našich krajanů - Československé společnosti pro vědy a umění. Radio Praha z tohoto setkání každodenně nabídlo aktuální zpravodajství. Závěru kongresu se zúčastnila Milena Štráfeldová a přináší teď o plzeňském jednání SVU souhrnnou informaci:

Československá společnost pro vědy a umění sídlí ve Washingtonu a od svého vzniku v roce 1958 sdružuje české a slovenské vědce, pedagogy, studenty, umělce a akademickou veřejnost. Velká část jejích členů emigrovala z Československa po únoru 1948. Většinou žijí ve Spojených státech, SVU má ale pobočky i v řadě západoevropských zemí a v České a Slovenské republice. Dosavadní kongresy SVU proběhly například v Torontu, ve Washingtonu, a pro ten letošní si organizátoři vybrali západočeskou Plzeň. Během pěti dnů zde proběhlo kolem stovky přednášek, panelů a diskusí na nejrůznější odborná témata, kromě vědeckého programu byla ale pro účastníky připravena i řada koncertů, filmových představení a zájezdů do okolí Plzně. Prezident SVU Miloslav Rechcígl byl s průběhem kongresu zjevně spokojen:

Obzvláště mám radost z těch mladých lidí, jak z Ameriky, ale i odtud z Čech. Tady je alespoň čtyřicet studentů, kteří pomáhají, to mi dělá asi největší radost.

Spolupořadatelem světového kongresu SVU se stala Západočeská univerzita. Podle jejího děkana Ivo Budila přinese setkání amerických krajanů nové možnosti i pro plzeňské studenty:

Západočeská univerzita se dostala na mapu české a slovenské mezinárodní komunity. Konečně o nás vědí, že je v našich silách zorganizovat tak velký kongres, vědí o kvalitách našich studentů, vědí, že máme zájem o spolupráci a že máme obory, studenty a zaměstnance, kteří mají co nabídnout.

Pro studenty Západočeské univerzity, kteří při organizaci krajanského setkání pomáhali a účastnili se i mnoha přednášek, byl kongres hlavně novou zkušeností:

Především to pro mne znamenalo hodně práce, ale byla to práce radostná a přinesla mi mnoho zkušeností se setkáním s lidmi, kteří prožili v naší zemi část svého života a přinášejí nám takový jiný pohled na naši zem.

Studenti ale současně kritizovali, že na akcích SVU bylo jen málo Plzeňanů, přestože jim byly po celý týden volně přístupné:

Veřejnost se mohla podílet více na přednáškách, které podle mne nebyly moc navštěvované. Jinak to pro mne znamená zproštění od různých povinností. A byl to docela vyčerpávající týden.

Na závěrečném zasedání udělila Československá společnost pro vědy a umění dvě ocenění. Cenu Andreje Eliáše dostal slovenský katolický kněz a dlouholetý politický vězeň z 50. let Anton Serholec. Další ocenění udělila SVU profesoru Tomáši Halíkovi za jeho přínos k šíření tolerance. Anton Serholec ve svém poděkování vyjádřil mimo jiné i to, co dosud tíží většinu našich krajanů ve světě, totiž rozdělení Československa:

Pracujeme pro to, abychom si udrželi naše dobré česko - slovenské vztahy, aby naše národy, které se chybnou politikou našich politických reprezentantů musely rozdělit, byly nadále duchovně sjednocené.

Závěrečného jednání kongresu se účastnila i řada hostů, například senátorka Jaroslava Moserová, která sama v emigraci prožila mnoho let.