Začal kongres Společnosti pro vědy a umění

Logo Československé Společnosti pro vědy a umění

V pondělí byl v Českých Budějovicích zahájen už 23. kongres Československé Společnosti pro vědy a umění. Na místě máme redaktorku Milenu Štráfeldovou, kterou jsme telefonicky požádali o bližší informace.

Světový kongres Společnosti pro vědu a umění
"Na úvod připomenu, že SVU je největší organizací českých krajanů ve Spojených státech. Své pobočky ale má i v Kanadě, Velké Británii, Německu, Švýcarsku a také v České republice. Vznikla v roce 1958 ve Washingtonu a od počátku soustředila hlavně studenty, vědce, lékaře, právníky a také umělce - zkrátka českou intelektuální elitu na Západě. SVU pořádá pravidelně kongresy na různá vědecká témata a po listopadu 1989 tyto kongresy probíhají střídavě ve Spojených státech a v České republice. Dosud byly v Praze, v Brně, v Plzni, v Olomouci a ten letošní, dosud nejpočetnější, právě začal na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Ze Spojených států na něj přijelo 350 členů SVU a dalších 150 se jich účastní z České republiky."

Podle našich informací měl kongres SVU pozdravit i prezident republiky Václav Klaus. Můžete tuto informaci potvrdit?

"Ano, je to tak, skutečně tu byl, dokonce přijal záštitu spolu se slovenským prezidentem Gašparovičem nad jednáním SVU v Českých Budějovicích. On sám uvedl, že SVU považuje za jednu z vůbec nejvýznamnějších organizací zahraničních Čechů a ocenil, že sdružuje Čechy, kteří ve vědeckém a akademickém světě ve Spojených státech opravdu uspěli a někam to dotáhli. Dokonce prohlásil, že se těší, že až skončí ve své prezidentské funkci, bude se činnosti SVU účastnit jako její řádný člen. Nebylo to poprvé, co zahajoval kongres SVU, byl už na kongresu ve Spojených státech v New Yorku."

Na co nejzajímavějšího bychom mohli upozornit z programu kongresu?

"Program bude opravdu bohatý a tady poběží více než 40 paralelních panelů - budou to panely od historie, politologie, ekonomie, samozřejmě soustředěné na problémy vystěhovalectví i na uplatnění Čechů v současné Americe. Bude se ale hovořit i o lékařství, o nejrůznějších přírodních vědách, o spolupráci českých a amerických univerzit. Jednotliví členové, účastníci, přednášející, budou informovat o své vlastní práci, o tom, čeho ve svém oboru dosáhli a také jaké jsou vlastně největší úspěchy oborů, za které tu budou vystupovat."