Kongres SVU v Táboře se bude věnovat úspěchům současné vědy i historii

Předseda SVU Karel Raška

V pondělí dopoledne byl v Táboře slavnostně zahájen 25. světový kongres Československé společnosti pro vědy a umění. Až do 2. července proběhne v tomto jihočeském městě řada přednášek i kulturních akcí. Na některé z nich jsme se zeptali předsedy SVU Karla Rašky.

Předseda SVU Karel Raška
„Nejzásadnějším motivem tohoto kongresu je přiblížit úspěchy českých a slovenských vědců a inženýrů vědě a technologii tohoto století. Nejzajímavější bude sympozium, kde řada předních českých vědců bude hovořit o úspěších v těch jejich disciplínách. Bude tam hovořit pan místopředseda akademie věd profesor Pánek o úspěších v humanitních vědách, ten zbytek pak bude spíše o přírodovědě, o retrovirech, o objevu konfokálního mikroskopu, o úspěchu českých chemiků – zde bych zmínil hlavně léky profesora Holého z ústavu organické chemie a biochemie a přednáška profesora Pačese o rychlém přenosu základního výzkumu do praxe a také něco o nanovláknech z Liberce.“

Vy jste poslední kongres měli před dvěma lety v Ružomberoku. Posunulo se nějak SVU za ty dva roky?

„My jsme oslavili 50 let své existence na podzim roku 2008 ve Washingtonu a v loňském roce jsme oslavovali příspěvky Čechů a Slováků americkému jihozápadu. Byla to velmi úspěšná konference, která se konala na Texas A&M University, bylo tam dost lidí a bylo to velice zajímavé.“

Místem letošního kongresu je jihočeský Tábor. Proč padla volba právě na tohle město?

Tábor
„Volba na Tábor nepadla náhodnou, ale byl jedním ze čtyř míst, o kterých jsme uvažovali. Zvolili jsme Tábor z několika důvodů. Je to krásné město, má neobyčejně důležitou úlohu v české historii a řada těch členů tady nikdy nebyla. Z nejrůznějších důvodů a hlavně kvůli vstřícnosti táborské radnice jsme zvolili ten Tábor.“

Jedním z těch panel, zabývajících se humanitními vědami, bude panel o Rožmbercích. Proč zde zazní příspěvky věnované tomuto jihočeskému rodu?

„Tento rod je bezesporu nejvýznamnějším rodem české historie a hlavně v příštím roce to bude 400 let, co Rožmberkové Petrem Vokem vymřeli a akademie věd a čeští historikové připravují celou řadu akcí o Rožmbercích a ten panel, pod předsednictvím pana profesora Pánka, je tady takovým startem celé akce.“