V Českých Budějovicích pokračuje Světový kongres Společnosti pro vědy a umění

r_2100x1400_radio_praha.png

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích tento týden hostí stovky Čechoameričanů. Jen ze Spojených států přijelo více než tři sta vědců, vysokoškolských profesorů, lékařů, právníků a dalších specialistů. Další dvě stovky účastníků se do jižních Čech sjely z evropských zemí a z Česka nebo Slovenska. Ti všichni se tu účastní setkání největší české krajanské organizace v USA - Světového kongresu Československé společnosti pro vědy a umění. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Václav Klaus
Česká a slovenská poezie, české vystěhovalectví do Rumunska a Virginie, české archivy v dějinách zahraničních Čechů nebo osadníci a jejich komunity ve Spojených státech. Ale také problematika duševního zdraví, využívání biotechnologií nebo mezinárodních financí a obchodu.- To jsou jen některá z témat Světového kongresu SVU. Na Jihočeské univerzitě probíhá až deset přednášek současně. Členové SVU ze Spojených států i dalších zemí na nich seznamují posluchače se svými akademickými úspěchy i s novinkami ve svém vědeckém oboru. Jejich přínos pro rozvoj vědy v USA ocenil při zahájení i prezident Václav Klaus:

"Já jsem se zúčastnil už v minulosti kongresu SVU, Společnosti pro vědy a umění, a považuji ji za zcela mimořádnou z našich krajanských organizací ve Spojených státech. Je to seskupení lidí, kteří v těch Spojených státech v podstatě velmi uspěli."

Podle současného českého velvyslance ve Washingtonu Petra Koláře se však členové Společnosti pro vědy a umění velmi zasloužili i o rozvoj česko - amerických vztahů. Svých kontaktů a svého postavení na amerických univerzitách a v jednotlivých vědních oborech využívají ve prospěch České republiky.

"V poslední době samozřejmě můžeme jmenovat třeba náš vstup do Severoatlantické aliance. Lidé, kteří se v americké společnosti angažovali pro naše členství, řada z nich byla členy SVU. Jejich kontribuce do našeho vývoje v posledních letech je obrovská."

Vybrat alespoň některé z účastníků, kteří během prvního dne Světového kongresu SVU zaplnili sál českobudějovické Baziliky, nebylo právě jednoduché. Zajímalo mne, co je na setkání přivedlo a co od kongresu čekají:

"Mě osobně přivedlo to, že jsem rodačka a jsem také členem organizace SVU. Žiji v Miami a podporuji českou a slovenskou komunitu. Podporuji české výtvarníky, pomáhám jim zorganizovat výstavy v České republice a v USA a konference je vlastně ideální příležitost pro nás, pro naši organizaci, ukázat naši aktivitu a promluvit k lidem, kteří se zajímají o českou kulturu a umění. - Tohle je pro mne už asi pátý kongres, já v posledních letech navštěvuji většinu těchto kongresů. Já jsem se narodil v Praze, žiji v Arizoně, pracoval jsem na Arizona State University. Vystudoval jsem na Karlově univerzitě a moje přednáška bude o tom, co dala Karlova univerzita absolventovi pro práci v americké akademické knihovně. - Já jsem dlouholetý člen SVU, řadu let jsem byla jeho Secretary General a dělala jsem tolikrát Treasury of the Congress! A letos jsem si říkala, že se zase ráda podívám do Budějovic, a těším se, že budu mít zase trošku čas na tohle krásné město podívat. - To je nejméně čtvrtý /kongres/. Každý je úplně jiný, každý je velice zajímavý, já si z něj odnesu vždycky spoustu zajímavých zkušeností, potkám spoustu vynikajících lidí. A jsem rád, že Společnost pro vědy a umění neskončila, jak se o tom uvažovalo na začátku 90. let."