Kotva slaví čtyřicátiny

Obchodní dům Kotva, foto: oficiální stránky OD Kotva
0:00
/
0:00

Před čtyřiceti lety se otevřely dveře největšího obchodního domu v Česku. Málokdo si uměl představit návštěvu Prahy bez toho, aniž by zašel do Kotvy. Zajímavý koncept včelích pláství byl v obchodním domě ojedinělý. Kotva je považovaná za jednu z nejvýznamnějších českých staveb první poloviny 70. let.

Obchodní dům Kotva,  foto: oficiální stránky OD Kotva
Když se otevřely brány Kotvy, psal se rok 1975 a o události informoval všechen tehdejší tisk. Investice tehdy přesáhly 640 miliónů při průměrné mzdě 2300 korun. Stavba vznikla podle návrhu Věry a Vladimíra Machoninových. Svým pojetím měla zaujmout také v celosvětovém měřítku, uvedl architekt Petr Klíma:

"Zaujmout měla určitě prostorovým konceptem, který se ukazuje i při pohledu zvenčí a samozřejmě i v interiéru. Manželé Machoninovi koncipovali Kotvu jako takovou drúzu, srostlici šestibokých hranolů."

Nabídla Kotva podle vás ve své době revoluční koncept?

Machoninovi koncipovali Kotvu jako srostlici šestibokých hranolů,  foto: Google Maps
"U obchodních domů to bylo určitě ojedinělé. U nás existovalo několik projektů s obdobným tvarováním, ale ten prostorový koncept unikátní byl. Ve světě nicméně se objevovaly už před Kotvou podobné koncepty."

Denně přišlo do Kotvy až 75 tisíc zákazníků, o které se staralo na 2000 zaměstnanců. Před 40 lety byla Kotva symbol socialistického nakupování. Prožila období boomu, aféry i výstavby obchodních center na okrajích Prahy. Spory o její akcie řešily soudy i mezinárodní arbitráž.

Konkurence přivádí zákazníky

Generální ředitel OD Kotva Jaroslav Petrů  (uprostřed) a architekt Petr Klíma  (vpravo),  foto: Zdeňka Kuchyňová
V těsném sousedství Kotvy stojí další obchodní centrum Palladium, nedaleko Bílá labuť. Podle vedení Kotvy je to naopak výhoda, protože ostatní nákupní střediska přitáhnou do oblasti větší počet zákazníků. Jak uvedl generální ředitel Jaroslav Petrů, Kotva se snaží přilákat zákazníky novou prodejní strategií:

"V době krize jsme si uvědomili, že je správný směr, který nastupujeme, to znamená koncept otevřených obchodních ploch s historickou tradicí jako je tomu v berlínské KaDeWe a pařížské galerii Lafayette. Já tomu pracovně říkám druhá Pařížská, je to alternativa ke kamenným obchodům v klíčových ulicích v centrech měst. Registrujeme vzrůstající tržby nájemců, registrujeme, že nás konkurence vnímá, někdy se inspiruje a stále jsme v černých číslech."

Foto: Zdeňka Kuchyňová
Jaké máte ohlasy od zákazníků, kteří tu třeba deset let nebyli?

"Jsou překvapení, ve většině případů mile. Cílíme na zákazníka vyšší střední a vyšší třídy, člověka, který hledá nějaké specifické značky, třeba i méně známé, hledá luxusní značky, hledá alternativu k tomu, co je v nákupních centrech a myslím si, že pokud to najde, tak se sem vrací."

Změní Kotva fasádu?

Foto: Zdeňka Kuchyňová
Zajímavé je, že Kotva se nikdy nestala součástí velkého maloobchodního řetěžce. Před deseti lety budovu koupila irská společnost Markland, která obchodní dům začala výrazně renovovat, uvedl Jaroslav Petrů:

"Už jsme investovali 300 miliónů korun do celé budovy. Současně s námi i nájemci investovali 70 miliónů korun. Tento rok vznikne například dětský koutek na tisíci metrech čtverečních. Plánujeme investovat ještě dalších 200 miliónů korun, renovovat fasádu a investovat i do prostranství před obchodním domem Kotva, abychom ho zatraktivnili."

Panely s texty a fotografiemi připomínají 40. výročí OD Kotva,  foto: Zdeňka Kuchyňová
Konzultujete i s paní architektkou, která vytvořila koncept Kotvy?

"Konzultujeme s ní minimálně dvakrát do roka jakékoliv plány a úpravy. Chápe, že musíme jít s dobou. Sama by si přála, aby jejich dílo bylo oslavováno třeba za 40 let, až bude mít osmdesátiny, a aby bylo pořád aktivní. Proto jsou úpravy v interiéru akceptovány bez připomínek. Co se týče exteriéru, tam je konzultace intenzívnější. Jednáme i s magistrátem a památkáři."

Čím vás zaujal architektonický koncept?

"Je to něco úžasného. Když se podíváte na jiná nákupní centra, tak nikdo nic takového nemá. Máme tu přiznaný sloup, přiznané vzpěry, otevřený koncept obchodních ploch. To je věc, která je úžasná."

Z terasy v OD Kotva se nabízí unikátní výhled na centrum Prahy,  foto: Zdeňka Kuchyňová
Kdy jste vy sám přišel poprvé do Kotvy?

"Já jsem do Kotvy přišel asi ve svých deseti letech, před třiceti lety, a kupoval jsem něco rodičům k Vánocům."

Kotva, jeden ze symbolů Prahy, dnes nabízí i fitness studio nebo restauraci s terasou s unikátním výhledem na Prahu.