Krachem CK Tomi Tour se zabývá i policie

Foto: ČTK

Páteční krach cestovní kanceláře Tomi Tour v sobě skrývá hned tři silné příběhy. Prvním je jeho rozsah. Druhým pak podezřelé okolnosti a třetím neslavný konec kdysi velké osobnosti nejen českého turistického ruchu Václava Fischera.

Pobočka cestovní kanceláře Tomi Tour v Praze,  foto: ČTK
Pojďme ale po pořádku. "Ukončení činnosti CK Tomi Tour je největším krachem cestovní kanceláře za posledních dvanáct let od doby krachu cestovní kanceláře Travela v roce 1997,"říká mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura a ilustruje rozsah krachu: "Cestovní kancelář Tomi Tour je jedna z deseti největších cestovních kanceláří v České republice, která měla vloni přibližně padesát tisíc klientů."

Klienti zkrachovalé CK při návratu do ČR,  foto: ČTK
V pátek, v okamihu ohlášení krachu, měla Tomi Tour v zahraničí asi tři tisíce klientů. Lidí, kteří měli již nakoupeny její zájezdy, bylo v té chvíli celkem asi deset tisíc. České aerolinie tím okamžikem přestaly dopravovat klienty Tomi Tour do zahraničí. Ty, kteří již na dovolené byli či ještě jsou, ale naopak ČSA začaly až do čtvrtka postupně repatriovat, řekla mluvčí aerolinek Hana Hejsková: "Pro turisty, pro klienty cestovní kanceláře Tomi Tour, kterým v uvedených dnech končí turnus jejich dovolené, vyšlou České aerolinie prázdná letadla a dovezou je zpět do České republiky."

Ti, kteří přišli o dovolenou, nyní mají šanci se do dvou měsíců obrátit na pojišťovnu Union se sídlem ve slovenské Bratislavě, kde byla cestovka pojištěna proti úpadku. Do šesti měsíců by se měli dočkat odškodnění, jehož obvyklý rozsah je 80 až 95 procent ze zaplacené ceny zájezdu.

Tím však příběh zdaleka nekončí. Přestože podle anket spousta klientů dovedla pochopit, že někdo může zkrachovat, nemohli se smířit s tím, že Tomi Tour do poslední chvíle prodávala zájezdy a vehementně popírala problémy. "Tohleto mi připadá trošku podpásovka od nich. I když jsem tady byl včera, tak všechno bylo v pohodě, říkali mi ještě dopoledne, jako odjezd, nic se nedělo,"řekl jeden z klientů po pátečním oznámení krachu a zrušení letu.

Podle ministra vnitra Martina Peciny bylo poškozeno velké množství lidí, proto se celou věcí zabývá policie a prověřuje, jestli nedošlo ze strany majitelů cestovky k nějakému podvodu: "Tomu pánovi se to zjevně nestalo poprvé a do poslední chvíle všechny ujišťoval, že je všechno v pořádku a vybíral peníze na další zájezdy a platil za reklamu a tak dále a tak dále,"řekl ministr v narážce na osobu mediální tváře firmy, Václava Fischera. A to je třetí část příběhu.

Po emigraci do západního Německa založil v Hamburku cestovní kancelář Fischer Reisen, která pro středoevropany objevila nové destinace a stala se příběhem úspěšného českého krajana. Po roce 1989 Václav Fischer přenesl své aktivity do Prahy, kde třináct let osobního, podnikatelského a krátce dokonce i politického úspěchu náhle skončilo krachem předlužené firmy nesoucí jeho jméno. Po nějaké době se Václav Fischer znovu objevil na veřejnosti jako marketingový ředitel a hlavně mediální tvář Tomi Tour. Ovšem dnes už víme, že to byl příběh mnohem kratší – a se stejným koncem.