Krajané z Kazachstánu mají zájem o přesídlení do Česka

Do Česka se stěhují další krajané z Kazachstánu. Do konce letošního roku by mělo být do republiky přesídleno ve třech vlnách zhruba 45 rodin.

Hlučín,  foto: Lenka Bojdová,  CC BY 3.0 Unported
Jedna z nich bude bydlet v Hlučíně na Opavsku. Vedení města novým obyvatelům už vyčlenilo byt a ministerstvo vnitra nyní hledá hledá vhodnou rodinu. My teď máme na telefonu mluvčí hlučínské radnice Jarmilu Harazímovou, které se ptám, zda nabídka bydlení pro krajany bylo iniciativou města.

"V roce 2005 přišel do Hlučína dotazník, taková výzva, ve které ministerstvo vnitra žádalo po městu Hlučín a po dalších městech vyjádření, zdali by bylo ochotno zapojit se do projektu přesídlení krajanů z Kazachstánu do České republiky."

Jak velký byt krajanům poskytujete?

"Poskytujeme byt dva plus jedna."

Víte už, kdo přijede?

"Zatím nevíme, kdo přijede. Velikost té rodiny, protože Hlučín se nabídl, že přijme jednu rodinu, se bude odvíjet právě od velikosti bytu. Zatím máme jenom informace, že ministerstvo vnitra poskytuje dotace na zajištění bydlení, jazykovou přípravu, integraci osob, na první měsíc pobytu. Samozřejmě město Hlučín té rodině v maximální míře vyjde vstříc a bude jí pomáhat."

Jak to vypadá v Hlučíně se zaměstnaností? Bude práce pro nově příchozí?

"Vzhledem k tomu, že máme informaci z ministerstva vnitra, že ti krajané jsou opravdu nenároční, budou ochotni přijmout, nerada bych řekla jakoukoli práci, ale i nějaké zaměstnání, o které třeba Češi nemají zájem. Tak předpokládáme, že se pro ně podaří nějaké zaměstnání najít."

Přesídlování krajanů se zatím uskutečnilo ve dvou vlnách. V letech 1991 - 1993 do Čech vrátilo přes 1700 lidí z Ukrajiny a 80 z Běloruska. Všichni žili v oblastech zasažených černobylskou havárií. Tento výjimečný přesun označil stát jako humanitární evakuaci, a příchozím proto zajistil vše potřebné - trvalý pobyt, převod financí i dopravu. Krajané našli nový domov většinou v rekonstruovaných objektech po odsunuté sovětské armádě. Druhá vlna přesídlení nastala v letech 1995 až 2001 na žádost krajanské komunity v Kazachstánu. Česká republika tehdy přijala asi 200 rodin. Nově příchozí si však museli podat žádost o trvalý pobyt.

Česko do návratu krajanů investovalo více než 67 milionů korun. Přes některé drobnější problémy se adaptovali na život v České republice naprosto samostatně a velice úspěšně. Některé rodiny jsou však rozdělené, špatná je i sociální situace a to vyvolává další zájem o přesídlení. Nabízí ubytování i další města? To je otázka pro Petra Vorlíčka z tiskového odboru ministerstva vnitra.

"Do této spolupráce se již zapojilo nebo zapojení přislíbilo přibližně 30 obcí a měst."

Kolik počítáte, že by ještě mohlo do Česka přesídlit krajanů z Kazachstánu?

"Zájem o přesídlení projevilo 150 krajanů z Aktjubinského krajanského sdružení."