Krásná Lípa a České Švýcarsko

Foto: CzechTourism

České Švýcarsko je malým pískovcovým ostrůvkem uprostřed Evropy. 1. ledna 2000 bylo vyhlášeno národním parkem. Je sice nejmladší, ale je tu řada přírodních zajímavostí i památek. Některé z nich, jako například dům U Frinda, najdete v Krásné Lípě, kam se vydáme se Zdeňkou Kuchyňovou.

Kaňon řeky Labe je největším pískovcovým kaňonem v Evropě. Skály tu jsou vysoké desítky až stovky metrů a mají roztodivné tvary. Mimochodem slovo pískovec sem přišlo z portugalštiny, kde pojmenovávalo klenotnické ozdoby bizarních tvarů. Mezi nejznámější přírodní památky patří Pravčická brána. Je to vlastně největší pískovcový most v Evropě. Muzeum Českého Švýcarska pak najdete v Krásné Lípě. Tady stojí i dům U Frinda, který je prý světovou raritou a je ve městě nejstarší. Představuje totiž spojení dvou kultur - Lužických Srbů a Němců.

Foto: CzechTourism
"Lužičtí Srbové stavěli vesměs roubenky a Němci domy hrázděné. Kolem roku 1500 se tyto kultury spojily a začaly se dělat budovy, kde spodek budovy je roubenka a vršek je dům hrázděný..... Tak já vás tady vítám, v našem malém městském muzeu. Od roku 1995 nabízí 4 expozice. Jedna je věnovaná historii turistiky, druhá historii města. Pak je tady místnůstka věnovaná osobnostem a další lidové architektuře tohoto kraje,"

pozvala k prohlídce Marcela Růžičková. Dům u Frindů byl postaven po roce 1729. Nazývá se podle zdejšího malíře Augusta Frinda. Sto let sloužil také jako zázemí místních felčarů a ranhojičů. Právě s jedním z nich Philippem Zillichem je spojen velký rozvoj zdravotní péče v této oblasti. Jako první v tehdejších Čechách zahájil roku 1801 očkování proti černým neštovicím. Je tady podobných domů hodně, to je otázka pro starostu Zbyňka Linharta?

Pravčická brána
"Naštěstí ano, ty se zachovaly. V 50. letech je nakoupili ve velkém rekreanti a naštěstí je tím zachránili, restaurovali a jsou ve velmi pěkné podobě. Musím říct, že jsme rádi, že rekreanti k tomu přistupovali velmi citlivě sami bez památkové ochrany a ty domy zachovali, jak bylo potřeba."

České Švýcarsko, kde Krásná Lípa leží, je naším nejmladším národním parkem. A co je podle místních lidí pro něj typické?

"Pořádek. - Pískovcové skály, krásná krajina. - Národní park, krásná příroda. - Mě, který sem jezdí často, se vždy vybaví neuvěřitelná pohádková kulisa Lužických hor, když vyjedu na kopce nad Děčínem."

České Švýcarsko by se mohlo dostat i na seznam kulturních památek UNESCO, říká Richar Nágl z národního parku.

Foto: CzechTourism
"Ono je to takové dvousečné. Na jedné straně rozvoj cestovního ruchu. UNESCO je známka celosvětově proslavená, ale na straně druhé je to i jisté riziko pro přírodu národního parku, která je skutečně velmi křehká a zranitelná, takže si to vyžádá delší dobu na přípravu, ale my se tomu zápisu nijak nebráníme."

Zajímavostí České Švýcarska jsou skalní hrady z pískovce. Ten totiž nabízí možnost jednoduchého opracování. Je tu asi 6 hradů, většinou spíše jámy ve skalách. Ale dva hrady byly opravdovými pevnostmi - Šaunštejn a Falkenštejn, ty mají historii o něco delší. Nehledejte však mezi jejich vlastníky známá šlechtická jména. Komu tedy sloužil, to je otázka pro Davida Pastvu z obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko.

"Máme písemné prameny a z těch můžeme vyčíst původní jména. Jsou to velmi kusé informace. Většinou z doby, kdy se na těchto místech zdržovali někteří loupeživí rytíři a napadali některá města. A města především z Lužice potom pořádala trestní výpravy proti těmto hradům. Občas jsou zmiňovány jako místní názvy pro vytyčení hranic nejrůznějších panství."

Za přítomnosti prezidenta Václava Klause se na 16. října chystá otevření nového Centra Českého Švýcarska. Bude to informační středisko pro návštěvníky parku, vzdělávací centrum i ubytovna. Turisté se tu například dozví, za jakými památkami se mohou vydat. A třeba i to, kde ochutnat čerstvé kozí sýry. Nedaleko je totiž kozí farma. Hnědé kozy při svých dovednostech vypadají jako šikovní horolezci, což potvrzuje Iva Štiftrová. O kozí mléko i sýry je velký zájem a lidé jezdí zdaleka. Pozornost budí kozy hlavně u dětí.

"Dnešní malé děti znají slony, tygry, ale na obyčejnou kozu křičí kamzík!"

Na kozí farmu dochází i klienti se zdravotním postižením, říká Vlaďka Pokorná z agentury Pondělí.

"Vzhledem k tomu, že to jsou holky z ústavu, tak jsou strašně vděčné, že mohou jít jinam, je to změna pro ně, myslím, že jsou za to hodně vděčné."

10
50.833333300000
14.333333300000
default
50.833333300000
14.333333300000
50.874049300000
14.241435700000