"Kratochvílení"

foto: ČTK

V těchto dnech (do 5. srpna) žije exteriér vodního zámku Kratochvíle v jižních Čechách divadelním projektem "Kratochvílení". Iniciátorem už sedmého ročníku série představení, postavených na principu středověkého divadla, která se neodehrávají na jednom místě, ale diváci putují za příběhem v neopakovatelné atmosféře prostředí, je Divadlo Continuo.

foto: ČTK
Continuo znamená navazovat, spojovat, činit bez ustání. Divadlo Continuo - mezinárodní profesní divadelní skupina, vedená Pavlem Štouračem, jejíž členové spolu hrají 13 let, od roku 1995 žijí a pracují na usedlosti Švestkový dvůr v jihočeských Malovicích, a jsou známí z mnoha zahraničních přehlídek včetně Spojených států - spojuje různé světy: divadlo s prostorem, ve kterém se divadlo obvykle nedělá, divadelníky s nedivadelníky, divadlo s cirkusem... O podobné propojení šlo i v případě zmíněného ojedinělého plenérového projektu "Kratochvílení 2003" na Státním zámku Kratochvíle, o němž zástupce divadla Jakub Matějka říká...

"Ten letošní ročník je uváděn s podtitulem 'Cirkus v renesanční zahradě' a tak, abychom co nejvíce využili specifického prostředí zámku Kratochvíle, který je obklopen vodním příkopem, na jehož hladině se odehrává většina 'Putování za příběhem'. Mezinárodní je ten projekt nejen díky již stabilní spolupráci francouzské artistky a herečky Seiline Vallée, ale i díky tomu, že jsme k účasti na projektu letos přizvali artisty a divadelníky ze západní a východní Evropy."

Z Francie k výrazným zahraničním uměleckým osobnostem patří například i slavná žonglérka Anne-Sophie Biquet. Z českých hvězd spolupráci na projektu, konkrétně na jeho hudební podobě, přijala zpěvačka Lenka Dusilová, jejíž hlas diváky provází putováním zámeckou zahradou renesanční perly italského stavitelství - letohrádku Kratochvíle. "Kratochvílení" se účastní přes 20 umělců s různými zkušenostmi, dovednostmi a přístupy k divadelní tvorbě. Každého z nich prostor, ve kterém se představení odehrává, inspiruje jinak. Vzniká nepřeberné množství nápadů, které rozvíjejí, obohacují a často i mění původní vizi toho, jak vypadá výsledek. Součástí letošního programu jsou výtvarné a pohybové workshopy a workshopy artistických umění a žonglování. Takže nechybí chůdaři, žongléři, akrobaté, mimové, herci, muzikanti, výtvarníci, loutky v nadživotní velikosti i ohnivé stroje.

Zámek Kratochvíle
"Vodní zámek má neuvěřitelně podmanivou atmosféru, Vilém z Rožmberka na hektarovém čtverci, kde byly dřív bažiny a neprostupná divočina, vybudoval 'zahradu spočinutí a radosti' - ornament v divoké přírodě, jakoby jeho záměrem bylo vytvořit určitý model světa. A my se tento model světa snažíme každý rok oživit,"

uvedl závěrem Jakub Matějka s tím, že po "Kratochvílení" si Divadlo Continuo vlastně ani příliš neodpočine...

Pro upřesnění doplním, že inscenace Divadla Continuo "Život v peří", která se rodila přes tři roky, měla pražskou premiéru v polovině června. Je pokračováním dramaturgické koncepce této scény, známé především pouličními produkcemi. Všude, kde se dá postavit cirkusový stan, je možné realizovat projekt, zvláštní tím, že spojuje snovou výtvarnou poetiku s fyzickým pohybovým divadlem, akrobatickými akcemi a technikami moderního cirkusu. Je to příběh člověka, který si myslí, že už nedokáže unést vlastní tíži. Zoufá si a závidí ptákům svobodu letu. Zahlédne svoji poraněnou duši a začne tuto svobodu hledat, přičemž naráží na vlastní limity, stereotypy i zemskou přitažlivost. Tak by se dalo charakterizovat představení "Život v peří".