Kritika nejednoznačného postoje prezidenta Klause ke vstupu Česka do EU
Prezident Václav Klaus vyzval občany, aby se zúčastnili referenda o vstupu do Evropské unie. Češi o tom budou rozhodovat v pátek a v sobotu. Prezidentova slova však vyvolala rozporuplné reakce. Pokračuje Josef Kubeczka.
"Jsme v historicky neopakovatelné chvíli. Každý z nás bude spolurozhodovat o tom, zda má Česká republika dobrovolně předat významnou část své suverenity a samostatnosti většímu nadnárodnímu celku výměnou za spolupodílení se na jeho rozhodování a za možnost být jeho součástí."
Prezident Klaus ale, jako snad jediná hlava kandidátské země, nevyjádřil jednoznačné "ano" vstupu svého státu do Evropské unie. Právě to se mnohým lidem nelíbí. Kritická slova zazněla i na úterní tiskové konferenci občanského sdružení ANO pro Evropu. Na otázku Radia Praha, týkající se prezidentova postoje, předseda Senátu Petr Pithart odpověděl:
"Řeknu jenom tolik, že ať to dopadne jakkoli, Občanská demokratická strana a také prezident Václav Klaus budou mít pravdu. Budou moci říci - vždyť jsme to říkali. To je mimořádně 'statečný' postoj v této věci, takové úvahy 4,9 proti 5,1, to opravdu 'sluší' politické straně, která vždy propagovala jasné postoje. Je to mimořádně malomyslný postoj, postoj 'při zdi', protože, jak říkám, ať to dopadne jakkoli, budou moci říci - vždyť jsme to říkali."
Koordinátorka projektu ANO pro Evropu Monika Pajerová byla ještě razantnější. Poukázala na to, že nejednoznačná vyjádření prezidenta Václava Klause jsou pro mnohé lidi matoucí:
"Nevědí, jestli on říká ano nebo ne, protože on stále říká 'ano, ale' a těch 'ale' je tolik, že vlastně dohromady skládají 'ne'. Jak správně řekl předseda Evropského parlamentu Pat Cox, když tady byl na návštěvě a jel s námi do Ostravy, na tom hlasovacím lístku žádné 'ano, ale' nebude. Myslím si, že samozřejmě každý má právo na svůj názor. Pokud je ovšem někdo v takovéto funkci a má zodpovědnost za tento národ, tak je povinen svůj názor tři dny před referendem vyjádřit."
Monika Pajerová také uvedla, že už nyní se v Česku objevují lidé, kteří, jak se říká, převlékají kabáty a chtějí ze vstupu do Evropské unie vytěžit:
"Lidé, kteří tady za třináct let pro Evropu neudělali vůbec nic, kteří tady neudělali nic pro to, aby tato země byla evropská, už teď si rozdělují hypotetická, neexistující místa v Evropském parlamentu, už teď nabízí spolupráci různým expertům a poradcům, kteří by tam s nimi hypoteticky měli pracovat. Není náhoda, že například Jan Zahradil, který byl celá léta synonymem pro maloměšťáctví, českou uzavřenost, provincialitu, tak z toho je teď najednou člověk, který říká 'spíš ano, ale' a který otevřeně říká, že on bude kandidovat do Evropského parlamentu za ODS."