Křivořezání - desátý ročník řezbářské dílny

Hrad Křivoklát
0:00
/
0:00

Nádvoří středočeského hradu Křivoklát se v minulých dnech změnilo v řezbářskou dílnu. Desátý ročník akce nazvané Křivořezání začal v úterý a končí v pondělí. Účast přijalo více než 50 řezbářů z celé České republiky. Podle kastelána Luďka Frencla nejde o soutěž ani o atrakci hradu, nýbrž o setkání zajímavých lidí. S podrobnějšími dotazy se kolega Vilém Faltýnek obrátil na hlavního organizátora Františka Valenu.

Hrad Křivoklát
"Na hradě Křivoklátě se za těch deset let, protože letos máme jubilejní ročník, se vystřídala velká spousta účastníků, přes stovku zcela určitě, ale jsou někteří, kteří jsou kmenoví, kteří jsou dlouholetými účastníky. A potom se k nám připojují studenti Střední umělecko-průmyslové školy z Prahy v oboru řezbářství. Jsou to většinou lidi, kteří se tou profesí neživí, třeba lékaři nebo jiné profese, a to řezbářství je taková jejich vášeň."

Můžete uvést nějaký příklad?

"Nejstarší řezbář je tady Karel Voda, ten se zúčastnil všech ročníků, každým rokem tu oslavuje své narozeniny a letos oslavil sedmdesáté čtvrté."

Má tento ročník nějaké téma?

"Téma vyhlašujeme už několik let. Měli jsme betlém, Posvícení v Hudlicích pro loutkovou inscenaci, teď dva roky za sebou máme draka. Nejdřív jsme si mysleli, že vznikne drak jeden, ale teď, když jdeme do finále, máme na nádvoří draky dva, respektive jednoho draka, jednu saň."

Když jsme si tento rozhovor domlouvali, mluvil jste o tom, že se právě loučíte s japonskou delegací. Má Křivořezání i nějaké zahraniční účastníky?

"Ano, jezdí sem jeden řezbář ze Švýcarska, jezdí sem manželé z Německa i s malým dětátkem, už po několikáté, letos, jak jste řekl, máme výjimečné to Křivořezání, protože přijela velká skupina Japonců. Jednak nám tu předvádí kaligrafii, máme k tomu i výstavy, a potom je tu pětičlenná skupina japonských žen, která předvádí tradiční japonský čajový obřad."

Jaký to má vlastně celé smysl, předvádět na hradě - v létě - dřevořezbu, klasickou řezbu dřeva?

"Ten hrad je poměrně rozsáhlý a správa hradu se rozhodla, že z některých místností udělají galerii. Takže aby bylo co do té galerie dát, tak vznikají tyto dřevořezby a tím že to dřevo je takové... víte, ono má zvláštní šmak, zvláštní vůni a tam jsou prostory, kde je trámový strop, trámová podlaha, nebo celý krov je obnažený, nebo tady je věž Huderka, která má zase neuvěřitelnou atmosféru - a do toho ta výstava dřevořezeb je naprosto přesná."