Krkonoše nabízí atrakce jako v Alpách

SkiResort Černá Hora - Pec, foto: Zdeňka Kuchyňová

Lyžařská sezóna pomalu končí. V Krkonoších však stále leží kolem jednoho metru sněhu. Vydáme se do největšího českého lyžařského SkiResortu Černá Hora - Pec, který zahrnuje pět areálů.

SkiResort Černá Hora - Pec,  foto: Zdeňka Kuchyňová
Jsou tu sjezdové tratě od "cvičných luk" až po náročné sjezdovky. Černá hora je nedaleko městečka Janských Lázní a dojeli jsme na ní kabinkovou lanovkou.

Právě na Černé hoře najdete jedny z nejdelších, až tříkilometrových sjezdovek v Česku. Na trati obřího slalomu s časomírou si můžete změřit i svoji rychlost, uvedla mluvčí SkiResortu Zina Plchová:

"Nabízíme 37 kilometrů sjezdovek na jeden skipas. Sedmdesát pět procent z těchto sjezdovek je vybaveno zasněžováním. Právě tady na Černé hoře jste viděli sjezdovku, která je pod kabinou, tak to je sjezdovka, která je nejdelší v Česku. Má víc než 3 kilometry. Na Černé hoře máme i nejdelší sjezdovku pro večerní lyžování Protěž, ta má 1,6 kilometru. A pravidelně upravujeme 90 kilometrů běžeckých tras."

Z vrcholu Černé hory se otevírají krásné výhledy do podhůří. Ještě lepší výhled je z rozhledny Panorama, která je asi sto metrů od lanovky.

Na Černé hoře mohou jezdit i handicapovaní lyžaři

Na Černé hoře mohou s instruktorem lyžovat i handicapovaní sportovci,  foto: Zdeňka Kuchyňová
Černá hora nabízí skvělé podmínky lyžařům, cyklistům a je také jedním z nejlepších startovacích míst pro paraglidisty a rogalisty. Pamatováno je i na handicapované sportovce, kteří tu mohou jezdit s instruktorem na monoski. Samotná Černá hora má dnes 15 kilometrů sjezdovek a v zásobě další plány:

"V příštím roce chceme stavět šestisedačku, vyhřívanou bublinu, která bude nejrychlejší. Bude mít rychlost 6 metrů za sekundu. Aktuálně sedačky jezdí 4,5 metru za sekundu. Začne se stavět teď na jaře, takže na podzim bychom měli sedačkovou lanovku spouštět."

Pokuta za rychlost nehrozí

Na trati Funline v Peci pod Sněžkou čeká na lyžaře nejdelší sjezdařský tunel v ČR,  foto: YouTube
V dalším areálu, v Peci pod Sněžkou čeká na lyžaře 12, 5 km sjezdovek, a najdete tam novinku Funline. Zatím ji lyžaři mohli vyzkoušet jen ve vybraných alpských střediscích.

"To je trať s klopenými zatáčkami a jediným osmimetrovým tunelem na sjezdovce v České republice. Nejdřív jsou klopené zatáčky, pak najedete nad tunel, otočíte se o 360 stupňů a projedete tunelem. Kromě toho tam máme taky trať pro měření sjezdové rychlosti a trať pro měření obřího slalomu."

Jak uvedla Zina Plchová, tady se pokuty za rychlost bát nemusíte, právě naopak.

SkiResort Černá Hora - Pec,  foto: Zdeňka Kuchyňová
Na Černé hoře najdete i první lyžařské spojení dvou areálů rolbami. Ty se staly oblíbenou atrakcí. Díky nim se totiž lyžaři z areálu na Černé hoře dostali během pár minut do Pece pod Sněžkou. Nejdřív ale musí vyjet lanovkou.

"Pak si přesednou do rolby, jedou ke kiosku u staré lanovky, stoupnou na lyže, sjedou dolů asi dva kilometry. Tam na ně opět čeká rolba a ta je vyveze do mírného stoupání do Pece pod Sněžkou k Pražské boudě. Znamená to, že zhruba za 20 minut jsou schopni překonat vzdálenost, kterou by jinak po silnici jeli třeba třicet minut, a rozhodně by to nebyla taková zábava jako když jste na lyžích a ve volné přírodě."

V létě láká rašeliniště i Sněžka

Sněžka,  foto: archiv Radia Praha
Komu se nechce na svah, může se v Janských Lázních vykoupat třeba v bazénu, který je naplněn minerální vodou. Janské Lázně jsou totiž ideálním východiskem do Krkonoš jak v zimě pro lyžaře, tak v létě pro cyklisty i pěší turisty. Můžete se vydat na Sněžku, k pramenům Labe, k nejvyššímu českému vodopád nebo na Černohorské rašeliniště.

"To je unikátní místo, je tu i naučná stezka. Je to jeden z nejoblíbenějších výletů. Není nijak náročný, zvládnou ho i rodiny s dětmi, a je to moc hezká podívaná."

Foto: Zdeňka Kuchyňová
V Peci pod Sněžkou pak najdete horskou bobovou dráhu, obří skluzavky, trampolíny, lanové centrum i jízdu na kladce. V létě ve SkiResortu fungují tři lanovky a střediska jsou propojeny Tourbusem. Díky tomu je možné zažít nové výlety.

"Tourbus jede z Pece pod Sněžkou přes Velkou Úpu až do Jánských Lázní a zpět. Jezdí takhle několikrát za den. Nabírá lidi, kteří tam dojdou třeba přes hřebeny. Mohou vyjet kabinkovou nebo sedačkovou lanovkou, pak někam dojít a zase se dostanou tímhle Tourbusem zpět ke svému autu. Nemusí řešit, že na jednom místě zaparkují a musí se tam vrátit. To bývá problém pro spoustu lidí. Navíc si můžete dát zasloužené vysokohorské hřebenové pivo a nemusíte jet autem."

Foto: Zdeňka Kuchyňová
V Krkonoších se inspirovali v zahraničí a nabízejí tu slevovou kartu, se kterou můžete v létě přijít do zoo, na horská kola, minigolf, lanový park, koloběžky nebo termální bazén, dodala Zina Plchová:

"Inspirovali jsme se v Zell an See, kde taková letní karta funguje na lanovky, parník, krytý bazén a také na některé z přírodních památek. Rozjíždíme to postupně. Například v příštím roce by se měla stavět stezka v korunách stromů tady na Hoffmankách v Jánských Lázních."

10
50.630794500000
15.781800300000
default
50.630794500000
15.781800300000
50.695325100000
15.738957600000