"Kubinyi je odvážný ministr," pochvaluje si koncepci zdravotnictví Česká lékařská komora

Jozef Kubinyi, foto: ČTK

České zdravotnictví se z krize nedostane dříve, dokud si pacienti za služby nebudou připlácet. "Člověk by měl být vtažen do rozhodování a podílet se na svém zdraví," prohlásil ministr zdravotnictví Josef Kubinyi. Za svoji koncepci zdravotnictví, kterou v těchto dnech představuje veřejnosti, sklidil ministr především od sociálních demokratů ostrou kritiku. "Jeho pohled na věc je v naprostém rozporu s naší politikou," prohlásil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Jozef Kubinyi,  foto: ČTK
Zatímco jedna z variant koncepce upřednostňuje příplatky za péči, jiná počítá s nulovou spoluúčastní pacientů. Připlácení v ordinacích ovšem označil odstupující ministr Kubinyi za "sympatické". "Nějaká přímá spoluúčast by měla být, ale limitovaná a kompenzovaná,"řekl Kubinyi. Zdravotní pojištění by se v České republice mělo, podle ministra, snížit ze současných 13,5 procenta na 11 až 12 procent. Výpadek příjmů má nahradit spoluúčast pacienta limitovaná 4000 až 5000 korun ročně. Kubinyi zdůraznil, že to, zda si občané začnou připlácet a kolik, závisí na politickém rozhodnutí. Už dříve se ale nechal slyšet, že politická vůle zatím schází. A měl pravdu. Na jeho koncepci okamžitě reagoval ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Koncepci označil za pouze osobní představou ministra. "Kubinyiho koncepci odmítli i jeho sociálnědemokratičtí předchůdci. Svou představu s nikým nekonzultoval, ani s vedením sociální demokracie nebo její odbornou komisí, ani s ministerstvem práce, s nímž problémy jeho resortu souvisejí," komentoval koncepci Škromach. Za situace, kdy nynější kabinet končí a připravuje se vláda nová, považuje Škromach za velmi nešťastné, že odcházející ministr přichází s podobnými návrhy. Zatímco zdravotničtí odborníci i odboráři by zvýšení spoluúčasti pacientů na hrazení péče přivítali, zástupci nemocných jsou důrazně proti. Česká lékařská komora ústy svého mluvčího Pavla Kubíčka stojí za ministrem:

"Spoluúčast pacientů je prostě nutná, a to nejen jako příjem finančních prostředků, ale i jako regulační mechanismus."

Ministr Josef Kubinyi krátce po nástupu do funkce letos v dubnu zvyšování spoluúčasti pacientů ovšem vyloučil. Dnes těsně před svým odchodem z funkce nabídl v koncepci opačnou variantu. Jeho kolegové ze sociální demokracie koncepci vnímají jako nešťastné gesto odstupujícího ministra. To si ovšem nemyslí Pavel Kubíček z České lékařské komory:

"Názory pana ministra na zdravotnictví byly dosud velmi rozumné. Samozřejmě netuším, jestli pro tento krok získal podporu ve své straně a nebo jestli je to jenom jeho osobní odvaha," chválí ministra za koncepci zdravotnictví Česká lékařská komora.