Kulínský zůstává ve vazbě

Bohumil Kulínský (vpravo), foto: ČTK
0:00
/
0:00

Sbormistr Bambini di Praga Bohumil Kulínský má po měsících strávených ve vazbě šanci na propuštění. Obvodní soud pro Prahu 4 ho, na základě rozhodnutí Ústavního soudu z vazby propustil, státní zástupkyně ale podala stížnost. Kulínský, stíhaný za sexuální zneužívání nezletilých sboristek, tak musí zůstat ve vazbě, dokud městský soud o stížnosti nerozhodne.

Sbormistr Bambini di Praga Bohumil Kulínský  (vpravo) a jeho obhájce Tomáš Sokol,  foto: ČTK
Bohumil Kulínský byl obviněn loni na podzim ze sexuálního zneužívání dívek pěveckého sboru, který léta vedl. Delikty, ke kterým mělo docházet zejména na zahraničních zájezdech, spadaly do období let 1984 až 2004. Podle obvinění dívky například osahával v sauně, nejméně ve dvou případech měl údajně s nezletilými pohlavní styk. Některé z poškozených byly v době, kdy je Kulínský údajně sexuálně obtěžoval, starší 15 let. Protože však byly v závislém postavení na sbormistrovi, týká se paragraf o pohlavním zneužívání i jejich kontaktů s Kulínským. Za šest měsíců vyšetřování se počet zneužívaných sboristek vyšplhal na 49.

Kulínský je ve vazbě od loňského listopadu, po uplynutí tříměsíční vazební lhůty soud v únoru rozhodl o dalším prodloužení vazby. Udělal však chybu. Kulínského nevyslechl a podle pondělního verdiktu Ústavního soudu tak omezil jeho práva. Proto bylo prodloužení vazby protiprávní a soud ji zrušil. Kulínského obhájce Tomáš Sokol byl s verdiktem spokojen.

Pěvecký sbor Bambini di Praga
"ÚS v zásadě akceptoval výhrady, které byly na adresu postupu soudu vzneseny. Dospěl k názoru, že bylo chybou, že klient nebyl ve věci vyslechnut před tím, než byla provedena tak zásadní rozhodnutí jako ta o změně vazebních důvodů a prodloužení vazby."

Státní zástupkyně Hana Andělová ale s propuštěním z vazby nesouhlasí, podle ní nadále hrozí, že by Kulínský ovlivňoval svědkyně či pokračoval v trestné činnosti. Prokurátorka podala stížnost a o vazbě na Kulínského tak bude muset rozhodnout pražský městský soud. Kulínský bude na jeho verdikt čekat ve vazbě nejspíše několik týdnů.

Za propuštění Kulínského z vazby orodovalo v petici už před časem 37 umělců, například skladatel Ondřej Soukup, zpěvačka Marta Kubišová, bývalý ředitel Národního divadla Jiří Srstka či dirigent Jiří Bělohlávek "Kulínský je jedním z nejvýznačnějších českých hudebníků a vazba jeho další umělecké působení ohrožuje," stojí v petici. Vadí jim prý dlouhá doba, po kterou policie drží Kulínského za mřížemi. Jeho vinu či nevinu posuzovat nechtějí

I k soudu přišlo Kulínského podpořit několik členů sboru, dívky i chlapci. Svému sbormistrovi prý stoprocentně věří, jeho obvinění však nechtějí komentovat. Mluvit chtějí pouze o Kulínském jako o umělci a člověku. Více Jana Puterová, která v Bambini di Praga zpívá 17 let.

"Pro nás všechny z Bambini di Praga tento člověk moc znamená. Jsem ráda, že soud rozhodl o propuštění a divím se trochu státní zástupkyni, jak se zachovala."

Pěvecký sbor Bambini di Praga byl založen v roce 1973, navazoval na dlouholeté úspěšné působení Kulínčat Bohumila Kulínského seniora, které byly pojmem už v předválečném Československu. V roce 1977 se sbormistrem staronového souboru stal Bohumil Kulínský mladší. Bambini di Praga patří ke špičkovým tělesům českého sborového umění, účinkují v něm převážně dívky ve věku 12 až 20 let.