Kuřákům, těm je hej!

0:00
/
0:00

Senát odmítl návrh takzvaného protikuřáckého zákona, který měl mimo jiné omezit kouření na veřejně přístupných místech. Většina senátorů se přiklonila k názoru, že je v něm řada legislativních chyb, které nelze v horní komoře odstranit. Další podrobnosti má Josef Kubeczka.

Vláda si od zákona slibuje účinnější boj s rostoucí spotřebou tabáku a alkoholu. Někteří kritici ale tvrdí, že tak, jak ji sněmovna v červnu schválila, dnešní stav dokonce zmírňuje - kouření v restauracích nezakazuje a povoluje například prodej desetistupňového piva při sportovních akcích. Pro zamítnutí hlasovalo 46 ze 75 přítomných senátorů, zejména členové klubu ODS a Klubu otevřené demokracie. Zásadní výhrady měl i stínový ministr zdravotnictví ODS, senátor Tomáš Julínek.

"Jsou tam některé rozpory s Ústavou a se zákony, tzn. legislativní věci, které se těžko vysvětlují. Ale pak jsou tam také některá nařízení okolo například záchytných stanic, kdy se tam vytváří přísnější podmínky na sběr opilců, když to takto úplně zjednoduším, a ne všechny tyto podmínky jsou proveditelné. Hlavně tam však chybí to nejdůležitější - kdo to zaplatí?!"

Jedním z mála senátorů, kteří zamítnutí takzvaného protikuřáckého zákona litují, je sociální demokrat Milan Štěch.

"To je výsledek určitého postoje kuřáků zde v Senátu, ale především působení společností vyrábějících tabákové výrobky a zejména prodejců. V Senátu je ke všem těmto normám dlouhodobě docela velký odpor. To se projevilo i minule při projednávání úmluvy, která se týkala této oblasti, zejména kouření. Je to smutné, ale bohužel je to tak, že tady je spíše, řekl bych, podpora kouření. A také prodávání alkoholických nápojů."

Předlohou tzv. protikuřáckého zákona se bude znovu zabývat Poslanecká sněmovna, která může Senát přehlasovat. Zákon by ale muselo podpořit aspoň 101 poslanců a je otázka, zda se v dolní komoře tolik hlasů pro tuto normu najde.

A co o zamítnutí zákona senátory soudí MUDr. Eva Králíková z Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která se boji proti kouření dlouhodobě věnuje?

"Ten zákon se připravoval několik let a nese stopy různých letitých připomínek, a proto formulace v některých bodech nejsou úplně šťastné. Tím, že to Senát zamítl můžeme jen doufat, že se to trošku vylepší v nějaké další verzi, která bude přijatá."

Obstojí podle Vás argumentace senátorů, že zákon byl špatně připraven?

"Já neumím říct, jestli špatně. Nesl prostě známky toho, že podléhá procesu připomínkování. To byl návrh ministerský a oni do něj musí zapravovat určití připomínky a ty někdy kvalitu toho zákona zhoršily. Já se domnívám, že pokud jde třeba o nekuřácké veřejné prostory, tak tam ta formulace opravdu nebyla dobrá. Například to, že bychom měli nějakou dlouhou lhůtu, třeba do pěti let, aby se na to mohli provozovatelé připravit. Ale v rámci trendů ve světě, v rozvojových zemích i Evropské unii, bychom zcela jistě měli mít nekuřácké veřejné prostory."