Kus Česka ve Francii. Dění v Českém domě bude stát za to, říká šéf olympijské výpravy Doktor
Díky dvěma olympijským zlatům a stejnému počtu titulů mistra světa i Evropy je jednou z nejvýraznějších osobností českého sportu. Jeho zásluhou rychlostní kanoistika po letech vystoupila ze stínu úspěšnějšího vodního slalomu. Od roku 2013 působí Martin Doktor jako sportovní ředitel Českého olympijského výboru a vedoucí mise českých delegací na letních a zimních hrách. V této funkci také doprovází české sportovce v Paříži.
Z posledních letních olympijských her v Tokiu si česká výprava přivezla rekordní počet jedenácti medailí - čtyři zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové. Otázku, jak vidí naděje na počet olympijských medailových, Martin Doktor ale rád nemá.
„Nerad předpovídám, ale evidentně víme, ve kterých disciplínách máme hlavní šance na medaile. Víme například, že jsme tradičně velmi silní ve slalomu na kanoi a kajaku. Víme, že v Paříži máme úřadujícího olympijského vítěze v judu Lukáše Krpálka nebo úřadující mistry světa v lukostřelbě (Marie Horáčková) a plážovém volejbalu (Ondrej Perušič a David Schweiner). A máme další sportovce v jiných disciplínách, kteří také získali medaile na mistrovství světa nebo Evropy. Řekněme to takto: nebude to jednoduché, ale vrátit se z Paříže s přibližně deseti medailemi lze považovat za fantastický výsledek.“
Letos však poté, co se sedmičkový tým žen na konci června v Monaku nekvalifikoval na olympijský turnaj, nemá Česko s výjimkou plážového volejbalu zastoupení v žádném kolektivním sportu. Postřeh, který Martinu Doktorovi evidentně vadí, i když si uvědomuje, jak je pro zemi o velikosti České republiky extrémní obtížnost účasti na olympijských akcích, kde je počet evropských zemí menší než v jiných velkých mezinárodních soutěžích.
„Ano to je jisté. Týmové soutěže vždy umocní atmosféru v delegaci. I když konkrétně v sedmičkovém ragby soutěž trvá jen několik dní, kvalifikace do našeho ženského týmu by přinesla další sluneční paprsek. Minulý rok jsem měl možnost zúčastnit se turnaje sedmiček v ragby během Evropských her v Krakově a bylo to něco, co jsem si opravdu užil. Samozřejmě je vždy lepší, když máme na hrách alespoň jeden tým v kolektivních disciplínách. Letos tomu tak bohužel není, ale realita je taková, že kvalifikovat se na hry i v jednotlivých disciplínách je něco extrémně těžkého a na to musíte být na špičkové úrovni.“
Český dům - kus Česka ve Francii
Vzhledem ke geografické blízkosti se ve francouzské metropoli očekávají tisíce českých příznivců a sportovních fanoušků. Podle Martina Doktora, který Francii v posledních měsících několikrát navštívil, není pochyb o tom, že navzdory všem bezpečnostním obavám bude Paříž 2024 velkou sportovní oslavou.
„Je to skvělá příležitost vidět, jak probíhají olympijské hry. Systém nákupu vstupenek byl sice poměrně složitý a sehnat ubytování v Paříži také není jednoduché. Ale nepochybuji o tom, že to za to stojí a že atmosféra v Paříži bude perfektní. Nejen na sportovištích, ale i jinde ve městě, ve fanzónách nebo třeba v Českém domě, který bude přístupný veřejnosti a bude sloužit k tomu, aby ukázal, jaká je olympijská myšlenka a skutečná atmosféra her. Mohu tedy jen doporučit každému, kdo miluje sport, aby jel do Paříže.“
Český dům je v parku La Villette. Fanoušci tu můžou sledovat boje českých sportovců o medaile, užít si ochutnávky piva, zajít si ke stánku s něčím k zakousnutí, nebo se setkat přímo s českými olympioniky. Martin Doktor návštěvu domu vřele doporučuje všem zvědavcům a sportovním nadšencům, nejen Čechům.
„V Českém domě toho najdou hodně. Řekl bych, že je to především kus Česka ve Francii. Je to místo, které poslouží k prezentaci naší kultury, ale v takovém spojení s Francií. Jak víte, je to Cabaret Sauvage, což si myslím je takové hezké propojení, taková zajímavá trošku cirkusová kulisa. My tam představujeme svoji zemi, zároveň je tam zázemí pro české fanoušky, kteří se tam budou moci setkat s našimi sportovci. Bude to jistě zážitek.“
Na posledních dvou olympiádách v Tokiu a Pekingu národní domy kvůli covidovým restrikcím chyběly, místo pro setkávání sportovců s fanoušky a společnou oslavu úspěchů se tak vrací po osmi letech. Jeho kapacita u je 1 100 lidí. Lístky stojí 24 eur a každý den je v plánu speciální program.