Kvůli nákaze způsobené bakterií E.coli klesl i vývoz české zeleniny

Kolibakterien

Smrtící nákazu, která v Evropě zabila na dvě desítky lidí, má na svědomí dosud neznámý kmen bakterie E.coli, který se šíří v severním Německu. Zdroj nákazy se zatím najít nepodařilo. Ukázalo se, že okurky jsou v tom nevinně. Přesto střevní onemocnění způsobuje v celé Evropě velký pokles zájmu o zeleninu. Podepsalo se to i na českém vývozu do zahraničí, uvedl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.

Foto: Country Life
"U rajčat to činí kolem 50 procent a není to jen pokles, co se týče objemu, ale je to i velký pokles ceny. Týká se to i našich okurek a salátu, prostě těch druhů, které byly vyjmenovány jako rizikové. U ostatních druhů není ten pokles tak podstatný."

Španělské bio okurky se dostaly i do Česka. Firma Country life je stáhla z prodeje. Jak ale později potvrdily testy, okurky byly v pořádku. Zda bude firma žádat odškodnění, zatím není jasné.

"Určitě se cítíme poškozeni. Na jednu stranu nám naši zákazníci projevovali velkou podporu po celou dobu, co trvala tato kauza. Na druhou stranu se prakticky zastavil prodej zeleniny na našich prodejnách. Doufejme, že se to rychle vrátí k normálu, nicméně zvažujeme další postup a konzultujeme ho s právníkem,"

uvedla Lubomíra Chlumská ze společnosti Country life. Také další bioproducenti se cítí poškozeni informacemi, které se objevily v médiích. Podle nich může jít dokonce o cílenou kampaň proti biopotravinám, jejichž prodeje stále stoupají a konkurují potravinám konvenčním.

Chybná informace německých úřadů poškodí farmáře v celé Evropě. Uvedl to ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta poté, co na základě vlastních laboratorních zjištění odvolal opatření spojená s tímto případem. Podle Šebesty jde v krátké době o opakované selhání německých úřadů při využití systému rychlého varování, který vyžaduje okamžitou reakci v jednotlivých zemích.

"My jsme v tu dobu nemohli pátrat, jestli německá strana má pravdu nebo nemá pravdu. Bylo to takhle dáno, tak jsme konali. Pak jsme si současně odebrali vzorky a na základě výsledků vzorků, jsme opatření odvolali. Dřív jsme to učinit nemohli, bohužel."

Odborníci zatím nevědí, co nákazu, která se projevuje krvácivými průjmy a selháním ledvin, způsobilo. V Česku se do pátku zatím objevilo deset podezření na onemocnění krvácivým průjmem. Odborníci z národní referenční laboratoře potvrdili zatím jeden případ u americké turistky. Evropské doktory zaráží především vysoká míra komplikovaných případů, kterých je přibližně třetina z celkového počtu pacientů. A také fakt, že většinu nakažených tvoří dospělé ženy. Podle Světové zdravotnické organizace je bakterie pravděpodobně živočišného původu. Že se jedná o dosud neznámý kmen E. coli potvrzuje i Petr Petráš, vedoucí národní referenční laboratoře pro stafilokoky.

Foto: ČTK
"V každém případě se jedná o velice agresivní bakterii. Není to ta známá E. Coli, je určitě ještě vybavena dalšími faktory virulence. V každém případě je to něco unikátního."

Rusko preventivně zakázalo dovoz čerstvé zeleniny z celé Evropské unie. Španělsko zase požaduje odškodnění pro své zemědělce, na které němečtí hygienici nákazu původně svalili. Španělští zemědělci před německý konzulát ve Valencii na protest vysypali asi 300 kilogramů ovoce a zeleniny. Český prezident Václav Klaus během státní návštěvy Říma odsoudil paniku, která podle něj kvůli nákaze vypukla.

Foto: ČTK
"Je to uměle vytvořený cirkus, který se opakuje s železnou pravidelností a vždycky postihne někoho jiného. Teď postihl výrobce okurek, je to neštěstí. Premiér Zapatero žádá Německo, aby poslalo nějaké odškodné. I když si myslím, že ho nedostane, tak je to smysluplný požadavek."

Agrární analytik Petr Havel, v souvislosti se šířením nákazy uvedl, že lidé by měli konzumovat více domácí produkty.

"V podstatě by měl nastat alespoň rozumnější návrat k preferenci tuzemské nebo regionální produkce a tím myslím i region několika zemí. Prostě proto, abychom více konzumovali potraviny, které při cestě ke spotřebiteli neobletěly třeba celý svět. Každý kontakt, který je na cestě od zemědělce ke spotřebiteli, nějakým způsobem, byť třeba malým, to riziko zvyšuje."

Podle české Agrární i Potravinářské komory by krize kolem infekce mohla paradoxně pomoci českým zemědělcům a potravinářům. Spotřebitelé asi budou více preferovat domácí produkty.