Kvůli obrazu Katedrála prodala Meda Mládková dům

Meda Mládková, foto: Charlotte Tomešová

Můj úžasný život. To je název knihy, která mapuje pozoruhodný život Medy Mládkové, mecenášky a sběratelky umění. Se svým dnes již zesnulým manželem Janem v Praze založila Museum Kampa. Knihu dostala loni jako dar ke svým 95. narozeninám. Biografii Medy Mládkové napsal investigativní novinář Ondřej Kundra. Oba se zúčastnili autogramiády v Praze.

Meda Mládková,  foto: Charlotte Tomešová
Kniha mapuje celý život Medy Mládkové. Začíná v Zákupech, v rodině despotického otce, pivovarského sládka, kde se narodila. Po komunistickém puči se v roce 1948 rozhodla zůstat v zahraničí, vystudovala ekonomii a později dějiny umění na pařížské Sorbonně.

Provdala se za Jana Mládka, který byl jedním z prvních guvernérů Mezinárodního měnového fondu, a přestěhovala se s ním do Washingtonu. Tady pomáhala krajanům a přispívala k šíření děl českých spisovatelů a novinářů. Později se rozhodla sbírat díla českých umělců.

Meda Mládková si šla celý život odvážně za svým. Kniha například popisuje, jak utíkala před Hitlerem a později před komunisty nebo jak dobývala srdce svého budoucího muže Jana Mládka. Toho původně přišla požádat o finanční příspěvek pro nakladatelství.

Meda Mládková název knihy moc ráda nemá

I když se kniha jmenuje Můj úžasný život, Meda Mládková si myslí, že její život úžasný není, uvedl exministr Jiří Pospíšil, který se v současné době podílí na činnosti Nadace Jana a Medy Mládkových, a vede její sbírku:

Zleva: Ondřej Kundra,  Meda Mládková a Jiří Pospíšil,  foto: Charlotte Tomešová
"Paní Mládková nemá tento název knihy ráda. Ona sama říká, že její život nebyl úžasný. Tuto knihu jsme vydali v Nadaci Jana a Medy Mládkových jako dárek pro paní Mládkovou k 95. narozeninám. Netušila, že vznikne. Byl velký problém najít někoho, kdo tuto knihu napíše. Její život, ať už byl nebo nebyl úžasný, byl zajímavý. Podle citace Ondřeje Kundry každá část života Medy Mládkové byla mimořádně zajímavá. Já jsem nakonec rád, že se knihy ujal někdo, kdo se sice nevěnuje umění, ale je výborný investigativní žurnalista."

Ondřej Kundra: nejzajímavější byla etapa studií a setkání s Kupkou

Autorem knihy je Ondřej Kundra, držitel novinářských cen, který pracuje pro týdeník Respekt:

"Já jsem paní Mládkovou znal asi jako každý v Praze, hlavně díky jejím aktivitám v Museu Kampa. Od musea jsem dostal nabídku, jestli bych o ní nechtěl napsat knihu. Pracuji jako novinář a píši hlavně o politice, korupcích, proto to pro mě bylo něco jiného, než čemu se normálně věnuji."

"Různé fáze jejího života byly zajímavé. Mně se nejvíce se líbila etapa, kdy odešla do Švýcarska jako mladá dívka, odešla studovat vysokou školu. Zastihl ji tam komunistický puč. Ona se tam rozhodla zůstat a podílela se na tzv. prvním exilovém časopisu. Pak byla zajímavá část setkání s panem Kupkou, a způsob jakým ho pak proslavovala."

Katedrála,  FrantišekKupka,  foto: Museum Kampa
Malíře Františka Kupku poznala při studiích výtvarného umění ve Francii. Po jeho smrti v roce 1957 se Medě Mládkové podařilo během pár let shromáždit největší soukromou sbírku Kupkových děl na světě.

Aby mohli manželé zakoupit jedno z klíčových děl Františka Kupky, obraz Katedrála, prodali dokonce svůj dům v Georgetownu ve Washingtonu. Tam také během práce na knize jezdil i autor knihy Ondřej Kundra.

"Kvůli této knize jsem jezdil především do Washingtonu. Paní Meda tam žila společně se svým mužem Janem Mládkem. V Americe potkávali mnoho politiků, umělců a lidí z kulturní sféry. V jejich domě jsem zkoumal mnoho dopisů a dokumentů."

Po listopadu 1989 se Meda Mládková vrátila do Prahy a věnovala svou sbírku české společnosti. Zrekonstruovala Sovovy mlýny, v nichž je dnes Museum Kampa.