Kyberšikana u dětí roste

Foto: Clare Bloomfield, FreeDigitalPhotos.net
0:00
/
0:00

Vulgarismy, výhrůžky násilím i smrtí, zasílání urážlivých a zastrašujících zpráv - to vše charakterizuje nebezpečně sílící jev mezi dětmi a mládeží zvaný kyberšikana. Rozrůstá se tak rychle, že si dokonce vyžádal úterní konferenci na půdě Senátu.

Kyberšikana je především psychické násilí páchané prostřednictvím zejména internetu a mobilních telefonů. Proti kyberšikaně u dětí je podle expertů třeba bojovat především ve škole, protože až polovina agresorů je podle průzkumů ze stejné třídy jako jejich oběť, další čtvrtina ze stejné školy. Jak v úterý zaznělo v Senátu, čelit tomu lze poučením a exemplárním trestáním. "Šikana ve škole je organicky propojena z kyberšikanou, role obětí a agresorů ve školní šikaně se většinou přenášejí do kyberprostoru," uvedl odborný garant projektu minimalizace šikany Michal Kolář. Kyberšikana podle něj "využívá zbraně hromadného ničení, dovoluje pronásledování oběti 24 hodin denně, zajišťuje možnost rozsáhlého publika a zaručuje anonymitu".

Podle ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové už český občanský zákoník umožňuje dovolat se nápravy, například odstranění dehonestujících snímků z internetových stránek a zajištěna by měla být i náhrada škody. Ministryně Kovářová zároveň upozornila, že v boji proti kyberšikaně je společnost teprve na začátku:

"Problémem je také to, že mnohdy děti neznají hranici mezi tím, co mohou, protože registrujeme ve školách nahrávání třeba i učitelů na internet. Jsme v začátcích, protože někdy ani rodiče nevědí, učitelé nevědí, jak se kyberšikaně bránit. V zahraničí už jsou dokonce případy. kdy pod vlivem kyberšikany děti samy sáhly na svůj život."

Recept vidí ministryně Kovářová ve vzdělávání dětí:

"Myslím si, že je třeba, abychom my rodiče i my učitelé hovořili odmalička s dětmi, informovali je o tom, kde jsou hranice, a vysvětlovali jim, že mají být velmi opatrní na všechny fotky, informace, které o sobě zveřejňují na internetu, a že také někde jsou hranice, aby právo jejich osobního vyjádření nenaráželo na ochranu osobnosti někoho jiného."

Mimo jiné i proto se konference v Senátu vedle ředitelů škol účastnil i šéf Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec, který se také domnívá, že lék na novou formu šikany je ve výuce:

Foto: Clare Bloomfield,  FreeDigitalPhotos.net
"Pokud tady hovoříme o kyberšikaně, to znamená o šikaně na internetu, tak si myslím, že věc, která žákům a učitelům chybí, je vůbec zavedení výchovy v tomto smyslu, protože stále jsme pod tlakem zpráv, že se sexuální výchova zavede v první třídě, v mateřské školce, a tady o tom se vůbec nehovoří."

Vedoucí katedry informačních technologií Vysoké školy ekonomické v Praze Jiří Voříšek soudí, že studenty je potřeba hned po jejich nástupu upozornit, co je a co není povoleno a provinilce pak exemplárně trestat. "Nespoléhejme na zákony, spoléhejme na hodnotový systém budovaný v našich dětech,"řekl Jiří Voříšek.