Lékaři zavřeli ordinace, pojišťovny zvýší platby

Foto: CTK

Významná část praktických a dětských lékařů ve středu zavřela své ordinace. Jaký byl cíl stávky a jaký byl její výsledek?

Foto: ČTK
O nějakém konkrétním výsledku středečního protestu českých praktiků a pediatrů zatím rozhodně nelze hovořit jako o hotové věci. Jednání lékařů s pojišťovnami o platbách v příštím roce by se měla uzavřít tento pátek. Nicméně obecně můžeme hovořit o určitém úspěchu stávky, protože Všeobecná zdravotní pojišťovna slíbila lékařům zvýšení plateb za pacienty. Podobně jako dominantní VZP se zachovají i menší, zaměstnanecké pojišťovny, které sice navýší tento typ plateb v menší míře, ale zase přidají jinde.

Návrhy pojišťoven se jeví jako důsledek sílící podpory protestů. První svého druhu byl omezen na část ordinací jednoho z moravských krajů. Tuto středu už zprávy z většiny regionů hovořily o třech čtvrtinách až devadesáti procentech zavřených ordinací. Podle předsedy zlínského krajského sdružení praktických lékařů Lubomíra Nečase důvody zůstaly stejné jako u předchozích dvou protestů: "Důvody této konkrétní stávky jsou prakticky stejné, jako byly důvody té první stávky na začátku letošního roku. To znamená - špatné financování ordinací praktických lékařů ze strany zdravotních pojišťoven. A ordinace praktických lékařů jsou jak v loňském, v letošním, tak v návrhu na příští rok regulovány - na vyšetřování, na péči... A to považujeme za nesmyslné."

Foto: ČTK
Prezident Sdružení pacientů Luboš Olejár ale popírá souvislost návrhů pojišťoven s aktuálním protestem lékařů, který odmítá: "To nemá žádný význam ani smysl. Ani společenský, ani věcný, ani odborný, protože v pátek jsou před podpisem dohody. Takže pokud mám zprávu jako člen dozorčí rady VZP, tak musím říci, že je to naprosto nesmyslné jednání."

Nicméně návrhy zdravotních pojišťoven jsou na stole a asi dvě stě pražských lékařů, kteří se sešli semináři právě o úhradách péče, téměř jednomyslně souhlasilo s podmínkami, na kterých se dosud dohodli zástupci Sdružení praktických lékařů s pojišťovnami. Informace o reakcích lékařů z dalších míst budou ještě postupně přibývat a pátečních závěrečných jednání se navíc zúčastní i specialisté a další zdravotníci. Hovořit o jejich očekávaném výsledku je tedy zatím ještě předčasné.

Platby za pacienty, o kterých jsme hovořili v úvodu a které představují asi 85 procent příjmů ordinací, totiž nemají přímou souvislost s výkony lékařů. Jde o platbu za každého registrovaného pacienta, i kdyby ten svého lékaře celá léta nenavštívil. To se právě nelíbí už zmiňovanému Sdružení pacientů. Na druhou stranu ke zvýšení těchto plateb podle ředitele VZP Pavla Horáka dojde na úkor toho, že dobré lékaře nezaplatí lépe, ani finančně nezvýhodní praxe v regionech, kde je jich málo, jak prý největší pojišťovna plánovala.

Lze přesouvat peníze mezi jednotlivými položkami, ale objem peněz je pořád stejný a ani protestními akcemi lékařů se nezmění, tvrdí Horák. Zvýšení pravidelné měsíční platby za pacienta z 36 na 42 koruny podle něj také zabrání zvýšit finanční hodnotu bodů, kterými jsou ohodnoceny výkony lékařů. Ti pražští, jak zaznělo ve středu ráno na jejich semináři, ale doufají, že se jim povede zároveň vyjednat i dražší body. Zda jsou nebo nejsou jejich naděje oprávněné, ukáže až pátek.