Soukromí lékaři zavřeli na den ordinace a sjeli se na demonstraci do Prahy

0:00
/
0:00

Tento čtvrtek pět minut po dvanácté začala před ministerstvem zdravotnictví v Praze demonstrace soukromých lékařů. Premiéru Jiřímu Paroubkovi se je totiž ani při středeční schůzce se zástupci zdravotních pojišťoven nepodařilo přesvědčit, aby svou jednodenní stávku odvolali. Soukromí praktičtí i odborní lékaři uzavřením ordinací protestují proti opožděným platbám od zdravotních pojišťoven a podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů Jana Jelínka nechtějí na své plánované akci nic měnit. Demonstraci lékařů sledovala Milena Štráfeldová:

Před úřadem Milady Emmerové se ve čtvrtek v poledne sešlo asi patnáct set soukromých praktických a dětských lékařů. Podle transparentů sem přijeli opravdu z celé republiky:

"Mám informace, že jsme zde opravdu od Aše až po Mosty u Jablůnkova, od Šluknova až po Lanžhot,"

uvedl moderátor demonstrace. Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák připomněl, že soukromí lékaři právě před rokem předali ministryni zdravotnictví své návrhy, jak překonat finanční krizi ve zdravotnictví. Ministryně si však celý rok nenašla čas se s lékaři sejít.

"Dnes jsme uzavřeli své ordinace a sešli se zde před budovou ministerstva zdravotnictví, abychom veřejně vyjádřili svůj protest proti tomu, jakým způsobem je v České republice nakládáno s primární péčí a praktickými lékaři, kteří jsou jejím hlavním článkem. Svými kroky pak vedení ministerstva zdravotnictví přímo prohlubuje deficit veřejného zdravotního pojištění. Důsledkem je prohlubující se zadlužení zejména Všeobecné zdravotní pojišťovny a zpožďování plateb za provedenou péči."

Platby od pojišťoven se zpožďují o více než dva měsíce. Potvrdil to dětský lékař dr. Novák z Hradce Králové, který ve své ordinaci ošetřuje asi tisíc dětí. Jeho současná finanční situace je prý velmi špatná:

"Já mám kontokorentní úvěr, který mám momentálně vyčerpaný, a pohybuji se pořád v takových vlnách - plus minus. Musím nejprve zaplatit sestru, provoz ordinace, a teprve co zbude, můžu použít pro vlastní potřebu. Což momentálně samozřejmě není nic, naopak spíš stále větší zadluženost. Druhá věc je ta, že nezbývají peníze na vybavení ordinací a obnovu zařízení, které postupně odchází a chátrá."

Stejné problémy působí opožděné platby od pojišťoven i pediatričce Noře Strukové s pražských Modřan:

"Situace v ordinaci praktických dětských lékařů je neudržitelná a hrozí uzavření některých ordinací z finančních důvodů. V podstatě poslední nájem, který platím čtvrtletně, jsem už musela platit z rodinného rozpočtu."

Dr. Struková tvrdí, že za současného stavu vydrží její praxe nanejvýš dva měsíce, pak ji bude muset uzavřít. Podobná situace je podle předsedy Sdružení praktických lékařů Václava Šmatláka i v mnoha jiných ordinacích:

"Náš dnešní protest, a to chci zdůraznit, není namířen proti našim pacientům. Naopak záchrana našich ordinací je v jejich zájmu. Dovolím si připomenout motto dnešního protestu: raději dnes na jeden den, nežli zítra navždy!"

Premiér Jiří Paroubek po středečním jednání se zdravotními pojišťovnami přislíbil, že soukromí doktoři peníze za svou práci dostanou. Současně ale připustil, že to nebude hned.