Lenka Dusilová a „Monument/um“ oživují zchátralé památky

VJ Aeldryn a Lenka Dusilová, foto: Jiří Princ, MONUMENT/UM

Audio-vizuální projekt MONUMENT/UM chce upozornit na neutěšený stav vybraných památek v někdejších Sudetech. První kulisu výjimečnému představení poskytl kostel Navštívení Panny Marie v Horním Vítkově u Chrastavy.

VJ Aeldryn a Lenka Dusilová,  foto: Jiří Princ,  MONUMENT/UM

Horní hrad Hauenštejn u Ostrova nad Ohří, Jablečné lázně v Jablonci nad Nisou a Fabrika Temný Důl v Horním Maršově jsou dalšími objekty, na které chce projekt Monument/um upozornit. Příjmy ze vstupného pak mají finančně přispět na jejich opravu.

Za projektem stojí šestinásobná držitelka ceny Anděl, výjimečná osobnost české hudební scény, hudební experimentátorka, skladatelka a zpěvačka s fenomenálním hlasem Lenka Dusilová, VJ Aeldryn, čelní představitel VJingu u nás a dlouholetý člen studia Lunchmeat a spolek APPLAUSE Projects z. s.

„V začátcích jsme hledali klíč k výběru památek a celému konceptu. Vzhledem k tomu, že jsem prožila větší část dětství v Karlových Varech a jeho krajinách a téma vykořeněnosti se táhne mojí rodovou linií a hudební tvorbou, rozhodli jsme se usadit pilotní ročník právě na sudetských památkách,“ uvedla při představení projektu Lenka Dusilová.

Koncept vznikl v roce 2015 v Duchcově, kdy Lenka Dusilová a Aeldryn společně vystoupili na podporu Reinerovy fresky. Tehdy se zrodil nápad uskutečnit cyklus představení, který by pomohl vícero památkám.