Letošní Noc s Andersenem probíhá ve čtyřech stovkách knihoven

Dánský básník a spisovatel Hans Christian Andersen, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Téměř čtyři stovky knihoven se letos zapojují do tzv. Noci s Andersenem, která tradičně probíhá v noci z 1. na 2. dubna. Letošní noc, kterou podle odhadů v knihovnách stráví až deset tisíc dětí i dospělých, se koná ke 200. výročí narození slavného dánského pohádkáře. Jak bude Noc s Andersenem probíhat v největší veřejné knihovně v Praze, v Městské knihovně a jejích pobočkách, zjišťovala u mluvčí knihovny Jitky Fišerové Milena Štráfeldová:

Dánský básník a spisovatel Hans Christian Andersen,  foto: ČTK
"Městská knihovna v Praze se samozřejmě už tradičně připojuje k této akci, která probíhá na závěr Března - měsíce internetu. Ústřední knihovna na Mariánském náměstí připravila společný odchod s přihlášenými dětmi do Základní školy Hanspaulka, kde od pěti hodin bude společné vysazování stromů a zhruba hodinový program. Po návratu do knihovny ve 20.00 začíná vlastní noc v knihovně, společné malování pozdravů, které budou zasílány z celé republiky dánské královně, prezidentovi republiky, ministrovi kultury, velvyslancovi Dánska a dalším osobnostem. Potom budou probíhat různé soutěže, hádanky, kvízy, řešení detektivních příběhů, děti budou luštit popletenou pohádku a samozřejmě si budou společně povídat o Andersenovi a jeho dítě. Ve dvacet hodin začíná také Noc s Andersenem v naší pobočce na Smíchově a tam kromě typického programu, to znamená zase soutěží a kvízů, si tentokrát začnou vyrábět masky na bojovou hru. Poté se společně vypraví do Kinského zahrady, kde se ta bojová hra uskuteční. Na Jírovcově náměstí budou sázet přímo v knihovně do květináčů Pohádkovník a vyrábět různé papírové postavičky. První Noc s Andersenem proběhla v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně za účasti deseti malých čtenářů, v roce 2001 se spalo ve 40 knihovnách a v roce 2002 už v 72 místech České republiky,"

uvedla mluvčí Městské knihovny v Praze Jitka Fišerová. V loňském roce se Noc s Andersenem konala ve více než 260 knihovnách a zúčastnilo se jí téměř 6300 účastníků. Postupně se ke knihovnám přidávají i některé školy, ústavy sociální péče či nemocnice v České republice a také knihovny na Slovensku. Těch je letos přihlášeno 24, dále 21 knihoven v Polsku a jedna v Rakousku. Letos od Andersenova narození uplyne 200 let, a proto je rok 2005 rokem mezinárodních andersenovských oslav.