Lexikon obcí váží tři kila a nabízí řadu zajímavostí

0:00
/
0:00

Víte, která obec v Česku má nejdelší název a která naopak nejkratší? Ve které obci žije přes 80 procent žen a ve které nežijí žádné děti? Odpověď nejen na tyto otázky uslyšíte v rubrice České nej.... od Zdeňky Kuchyňové.

Tu správnou odpověď mi poskytl Lexikon obcí, který vydal Český statistický úřad. Představuje všech 6248 obcí České republiky a jejich částí. Kromě údajů o příslušnoti ke stavebnímu úřadu nebo matrice, shrnuje i nová data z posledního sčítání lidu. Jak uvedla Jiřina Růžková ze statistického úřadu, zájemci se tak dozví, kolik žije například v jeho rodné obci lidí, kolik je tam domů a podobně.

"Myslím, že ne každá země vydává v takovémto rozsahu Lexikon obcí, ale u nás už je to opravdu tradice více než stoletá. Vychází od roku 1869 do dneška, zhruba v období po 10 letech."

Lexikon nabízí řadu zajímavostí. Například se v něm dozvíte, která obec je v Česku nejmenší. Tou je Březina v okrese Vyškov a má pouze 7 obyvatel. Z Lexikonu dokonce zjistíte, jaký je v jednotlivých obcích podíl žen a mužů.

"Nejvyšší podíl žen je v obci, která se jmenuje Nelepeč-Žernůvka a je to v okrese Brno-venkov, tam se to blíží 80ti procentům. To je obec, kde skutečně převládají ženy. Tam, kde převažuje hodně žen, tak to často bývají obce, kde je nějaké zařízení sociální péče, domov důchodců například a tam je vždycky vyšší podíl žen. A na druhé straně nejnižší podíl žen je v obci Těchobuz, to je na Pelhřimovsku, je to necelá třetina obyvatel."

Jak to vypadá s dětmi? Ve které obci je nejvíc dětí nebo naopak existuje snad obec, kde není vůbec žádné dítě?

"Ano, existuje taková obec a je to shodou okolností nejmenší obec v republice. Je to obec Březina a tam skutečně z těch 7 obyvatel není žádné dítě do 15 let. Nejvyšší podíl dětí do 15 let je v obci, která se jmenuje Javorek a je to v okrese Žďár nad Sázavou, kde víc jak třetinu obyvatel obce tvoří děti."

Dá se divadelní hra i číst jako kniha?
V Lexikonu se určitě najdou i některé zajímavé názvy obcí. Mě třeba zaujala jedna obec, která se jmenovala Písařův Věstec a říkala jsem si, jak ke svému názvu mohla přijít?

"Opravdu tam nacházíme zajímavé názvy. Třeba názvy od křestních jmen. Najdeme obec, která se jmenuje Hanička nebo mnohé jiné odvozené od jídel - například Telecí, Hovězí, a dokonce obec, která se jmenuje Vepřová a podobně. Mezi názvy obcí můžeme najít také názvy odvozené od dnů v týdnu, jako je například Úterý v okrese Plzeň - Sever nebo obec, která se jmenuje Pátek, ta je v okrese Nymburk."

A která obec má nejdelší a nejkratší název?

"Nejdelší název má Brandýs nad Labem - Stará Boleslav. A pak je to obec, která se jmenuje Nová Ves u Nového Města na Moravě. To jsou dvě obce, které mají skutečně nejdelší název. A nejkratší, to znají křížovkáři, je obec v okrese Pelhřimov, která se jmenuje Eš a pak nejzápadnější městečko v České republice, které se jmenuje Aš."

Lexikon budí dojem, že je to hodně tlustá kniha. Je to pravda?

"To je tak strašně tlustá kniha, že já nepamatuji dokonce ani ve statistice, že by vyšla tlustší. Kromě jedné věci, kterou také připravujeme a to bude tzv. retrospektivní lexikon obcí, kde budou čísla už od roku 1869. To bude veliké statistické dílo, které předpokládáme ukončit letos. Ale tento lexikon váží přes tři kilogramy a má 1358 stran."