Liberecká iQLandia otevřela expozice Talent! a Kosmo

Foto: oficiální facebook centra iQLandia Liberec

Liberecký zábavní vědecký park iQLandia otevřel dvě nové expozice Talent! a Kosmo. Návštěvníci tak mohou zjistit, na co jsou nadaní. Mají také možnost "projet" se vesmírným vozítkem po Marsu nebo být svědky pitvy mimozemšťana. Jak uvedl ředitel iQLandie Pavel Coufal, expozice je rozdělena na deset hnízd, ve kterých si návštěvníci vyzkouší určitou činnost.

Pavel Coufal,  foto: YouTube  (kanál GENUSPLUS)
"V nových expozicích si návštěvníci vyzkouší, jestli mají talent na jazyky, na sport nebo talent na přírodní vědy. Nakonec to vyhodnotí náš počítač a předá jim výsledky, které ukáží, na co by se mohli zaměřit."

Jak to bude vypadat? Pokud budou zkoušet talent v matematice, budou tam příklady? Nebo nějaké testy na jazyky?

"Je to forma testů, ale nikoliv jako ve škole. Třeba u matematiky se snažíme zjistit, zda má návštěvník logické uvažování. Je to třeba seřazování geometrických objektů a tak dále. Pokud zkoumáme, zda má talent na práva, tak se snažíme řešit souvislosti, příčiny, následky a podobně."

Foto: oficiální facebook centra iQLandia Liberec
Spolupracovali jste při tvorbě expozice s učiteli a psychology?

"Ano, už když jsme tvořili námět pro expozici, tak jsme spolupracovali s pedagogy. Dělali jsme průzkum, co by se učitelům hodilo. A ve finále pak ztvárnění jednotlivých testů dělali psychologové i pedagogové. Dělali to pro firmu, která to pro nás připravila na klíč."

Vyzkoušel jste si nějakou skupinu otázek v Talentu?

"Samozřejmě jsem si některá stanoviště vyzkoušel. Vše se teď testuje a dolaďuje. Už to dodává výsledky a ukazuje, na co bych mohl mít talent. Rozhodně to není matematika ani přírodní vědy, spíš vědy humanitní."

Druhá expozice se nazývá Kosmo, už sám název napovídá, o čem bude. Dočetla jsem se, že bude dokonce možné projet se vesmírným vozítkem po Marsu.

V iQLandii se lze projet i po Marsu,  foto: oficiální facebook centra iQLandia Liberec
"My jsme zvolili název expozice Kosmo, protože je internacionální. A když jste zmínila naše vozítko Mars Rover, tak si nepředstavujte to vesmírné vozidlo, kterým pojedete po pustině. Je to simulátor, který vám simuluje pohyb po té planetě, hýbe s vámi. Je to, jako byste jela v opravdickém vozidle, takže vás i natřásá, pokud najedete na nějaký velký marsovský kámen nebo dunu."

Co přistávací model Vostok 28? Zažijí návštěvníci také pocit přistání?

"Pocit přistání přesně nezažijí, protože by to s nimi hodně bouchlo. Máme tu ale věrnou kopii přistávajícího modulu Sojuz 28, ve kterém letěl a pak i přistával první československý kosmonaut Vladimír Remek. Lidé si tam mohou vlézt a vyzkoušet si, jak to byly stísněné prostory."

Soumrak dinosaurů
Po novém roce chystáte také novinku pro diváky v Planetáriu. Snímek se bude jmenovat Soumrak dinosaurů.

"Chystáme nejen tuto novinku. Naše planetárium teď nabízí novou technologii, která umí promítat v UltraHD rozlišení a díky tomu můžeme promítat obrazově náročnější filmy, jako je třeba Soumrak dinosaurů. Zábavnou a výpravnou formou ukážeme, proč dinosauři na naší planetě skončili, a ukážeme i jednotlivé druhy dinosaurů."

Kolik už má iQLandia expozic?

"Expozic má 10 a jednotlivých exponátů kolem čtyř set. Letos jsme jich přidali asi sto, takže stoupáme k pěti stům. Pořád něco doplňujeme."

Foto: oficiální facebook centra iQLandia Liberec
Máte mezi exponáty svůj oblíbený?

"Protože jsem povoláním geograf, tak mám nejraději expozici GEO a expozici Kosmo. Mým nejoblíbenějším exponátem je docela malý exponát, který se jmenuje Skořápky na žloutku a ukazuje, jak se rozpadal prapůvodní kontinent Pangea, a vytvářely se dnešní kontinenty. Je to jednoduchý exponát, ale velmi poučný."

V Česku existují čtyři vědecké parky, jaký je zájem o váš v Liberci?

"Všichni jsme spojeni v asociaci a postupujeme společně. Vím, že letos projde těmi čtyřmi centry asi milion a půl návštěvníků, z toho libereckým iQparkem a iQLandií projde necelý půl milión návštěvníků," uvedl ředitel liberecké iQLandie Pavel Coufal.

Další vědecké parky najdete v Plzni, Brně a Ostravě. Liberecká iQLandia se otevřela na konci března 2014. Díky 50 milionům korun z evropských fondů dostala v závěru roku 2015 možnost k dalšímu rozvoji.

10
50.767019900000
15.056134600000
default
50.767019900000
15.056134600000