Lidé asi budou volit prezidenta přímo
Zdá se, že se přece jen v Česku dočkáme přímé volby prezidenta republiky. Na způsobu volby se totiž ve středu shodli vyjednavači tří vládních stran a opoziční ČSSD. Pro diskusi už zbyly jen podrobnosti. Je ale velmi pravděpodobné, že se kvůli technickým záležitostem zřejmě nestihne připravit přímá volba prezidenta už na rok 2012.
"Nyní budeme diskutovat některé detaily, například to, jaká má být doba mezi prvním a druhým kolem. Zda zvolit variantu jednoho týdne, nebo tuto lhůtu prodloužit například na 14 dní, jako to mají některé země v rámci Evropy."
Nepanuje také shoda na tom, zda by se mělo prodloužit funkční období prezidenta o rok, tedy na šest let, jak navrhuje ČSSD. Mělo by to přinést úspory, protože volba hlavy státu by se mohla konat současně s jinými volbami.
Kandidát na prezidenta bude muset získat podpisy 50 tisíc obyvatel. Nominovat by ho mohla také skupina deseti senátorů nebo dvaceti poslanců. Podle poslance ČSSD Jeronýma Tejce zbývá také dořešit úpravu pravomocí hlavy státu:
"Nejzásadnější bude debata ohledně souhlasu ať už vlády, či jiného orgánu k jmenování Bankovní rady České národní banky. My jsme jako sociální demokraté stoupenci toho, aby v tomto případě probíhala podobná schvalovací procedura jako u soudců Ústavního soudu, tedy na návrh prezidenta by schvaloval členy Bankovní rady Senát."Uzavřená není ani debata o tom, zda by prezident ke jmenování členů Bankovní rady České národní banky potřeboval kontrasignaci premiéra, nebo je jmenoval se souhlasem Senátu, dodal Jeroným Tejc:
"My jako sociální demokraté říkáme, že bychom rádi, aby tady byla kontrasignace, aby tady byl vysloven souhlas Senátu tak, aby skutečně bankovní rada nebyla odvislá od jednoho člověka, od prezidenta, ale aby byla nezávislá, stejně jako je nezávislý Ústavní soud. Stejně tak je možná alternativa, že by tuto věc kontrasignovala vláda."
Poslanec TOP 09 Stanislav Polčák by tento postup akceptoval:
"Zdá se, že určité feudální výsady, které jsou dnes zakotveny v Ústavě, budou v rámci novely Ústavy, v rámci přímé volby prezidenta republiky možná odstraněny. Jsme v této diskusi na začátku, nicméně si myslím, že jsme přesto velmi pokročili. Já jsem optimista, myslím si, že se můžeme dohodnout i s tím ústavním posílením kompetencí Senátu v případě Bankovní rady."Odpovědnost prezidenta by se při přímé volbě měla rozšířit. Podle ministra Pospíšila by prezident mohl být nově zodpovědný také za hrubé porušení Ústavy:
"Cítím, že se začíná rýsovat shoda na tom, že vedle velezrady by byl prezident republiky odpovědný ještě za hrubé porušení Ústavy. Na druhou stranu musím konstatovat, že u případné trestní odpovědnosti vyvstává celá řada nejasných otázek, jak by toto bylo aplikováno v praxi. Proto jsme požádali ještě o další rozbory a tomuto tématu budeme věnovat ještě další schůzku."
Definitivní dohodu o přímé volbě prezidenta chtějí politici uzavřít do konce dubna.