Lidé v Česku se vracejí k topení dřevem, zájem o kamna i kominíky enormně roste

Blíží se zima a enormní růst cen energií zvýšil zájem lidí o kamna na dřevo jako náhradu vytápění elektřinou či plynem. Kamnářské firmy jsou zavalené objednávkami a některé odkazují při koupi až na rok 2024. O stovky korun zdražily kontroly a revize kominíků, na které se může čekat i několik měsíců.

Zatímco donedávna se obliba vytápění dřevem projevovala především v zájmu o designové krbové vložky, v současné době se lidé více soustředí na účinnost vytápění. Podle kamnářů je topení dřevem ve srovnání se současnými průměrnými cenami elektřiny až čtyřikrát levnější.

Ilustrační foto: Free-Photos,  Pixabay,  Pixabay License

Prezident Cechu kamnářů Libor Soukupa ČTK řekl, že zájem o kamnářské práce všeho druhu stoupl ve srovnání s předchozími roky enormně, až o 80 procent. „A kapacity, jak lidské, tak i výrobní, jsou logicky omezené a s výhledem na měsíce dopředu obsazené,“ řekl.

Jako příklad zmínil, že pokud mají lidé zájem o komplikovanější individuální kamnářské stavby, což jsou například těžká akumulační topidla, jsou odkazováni na rok 2023 či dokonce až na rok 2024. Kamnářské firmy mají někde až čtyřikrát více zakázek než loni. Jeho slova potvrzují i lidé na sociálních sítích:

„Na skladě není už skoro nic, vše je vyprodané. Kromě těch úplně obyčejných, co nikdo nechce. Dnes jsme chtěli koupit kamna, šli jsme do pořadníku s termínem dodání léto 2023. Výrobci nestíhají.“

Vzrostl však nejen zájem o kamna, ale také jejich ceny. „Kamna nejdou skoro sehnat a ty, které stály v lednu 35 tisíc, stojí teď 71 tisíc,“ upozorňuje jeden ze zákazníků. Ceny kamen stouply meziročně o 15 až 40 procent.  Kamnáři navíc upozorňují, že kvůli rostoucím cenám energií může zdražení pokračovat, hlavně u kamnářské keramiky.

Vytížení kominíci

Plné ruce práce mají se začátkem sezony i kominíci. S topením jsou totiž spojené povinné kontroly komínů a řada lidí se také rozhodla obnovit dlouho nepoužívané komíny, nebo si pořídit nová kamna. Oproti loňsku je zájem o kominické práce několikanásobný. Českému rozhlasu to potvrdil Stanislav Kala ze Společenstva kominíků České republiky.

Ilustrační foto: Michaela Danelová,  Český rozhlas

„Oproti loňsku přibývá desetkrát nebo dvacetkrát víc lidí, kteří začali používat komíny, protože topí na pevná paliva.“ Podle kominíků ceny kontroly komína stouply o 100 korun a přijdou na 500 až 1500 korun. Ceny revize komína jsou dražší přibližně o 200 korun a vyjdou na 1500 až 3000 korun.

Odborníci upozorňují, že už neplatí tvrzení, že je topení v kamnech neekologické. Je ale potřeba dodržovat stanovená pravidla, čím je povoleno topit. Pokud se spalování nekvalitního paliva prokáže, hrozí majiteli kotle pokuta až padesát tisíc korun.