Lidovci hledali prezidentského kandidáta

Prezident Václav Klaus

Lidovci zatím nevybrali svého kandidáta na prezidenta republiky. Takový je výsledek pondělního výjezdního jednání celostátního výboru KDU-ČSL v Lipnici nad Sázavou. Předsednictvo strany bude o vhodných osobnostech dále jednat s předsedy demokratických politických stran i se zákonodárci, kteří budou prezidenta vybírat začátkem příštího roku.

Jediný, kdo oznámil svou kandidaturu na budoucího prezidenta země, je současná hlava státu Václav Klaus, který přes značnou popularitu veřejnosti příliš nevoní všem volitelům, tedy poslancům a senátorům. Podle dostupných informací jsou zřejmě ve hře také exministr zahraničí Jiří Dienstbier, ekonom Jan Švejnar a předseda Akademie věd Václav Pačes. O nich lidovci jednají se zelenými i s opozičními sociálními demokraty. S velkou podporu lidovců se prý setkal současný místopředseda Senátu Petr Pithart, který tím byl velmi zaskočen a bere si čas na rozmyšlenou. Václav Pačes zase řekl, že by kandidaturu přijal pouze za předpokladu, že by jeho role ve volbě byla důstojná:

"V tom já vidím jednak, že nebudu označován za něco, co se necítím. Já se necítím být nějakým antiklausem, jak se o tom mluví. Já jsem prostě Václav Pačes, mám své určité názory, mnohé z nich budou pravděpodobně podobné s názory Václava Klause, jiné ale budou různé. Myslím si, že v naši demokracii není možné, aby na takto významný post nebyli kandidáti, aby tady byl jenom jeden kandidát. Já jsem si jist, že prezident Klaus má stejný názor."

Podle lidoveckého šéfa Jiřího Čunka by měl favorit lidovců získat nejen podporu poslanců a senátorů, ale i důvěru většiny občanů:

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, foto: ČTK
"My jsme přesvědčeni, že hledáme a chceme volit kandidáta, který bude požívat důvěru většiny občanů České republiky. Termín antiklaus je pro KDU-ČSL nepřijatelný. Václav Klaus nedělá ostudu České republice. Jsem však zároveň přesvědčen, že v deseti milionech obyvatel jsou určitě i jiní vhodní kandidáti na tuto funkci."

Žádný závazný termín, kdy mají svého adepta na prezidenta oznámit, si lidovci nedali. Jiří Čunek k tomu řekl:

"To oddálení znamená, že se bude jednat ještě s voliteli, to znamená zákonodárci, poslanci a senátory, na dalším jednání, které bude příští úterý večer. Žádné jméno v zásadě nebylo ani zvýhodněno, ani zatraceno."

Lidovecké hledání prezidentského kandidáta nese nelibě část občanských demokratů. První místopředseda ODS Pavel Bém se nechal slyšet, že volební neúspěch současného prezidenta Václava Klause by vedl k rozpadu vládní koalice. To premiér Mirek Topolánek odmítl:

"Součástí koaliční dohody není dohoda o budoucím prezidentovi. Myslím si, že to jako vysvětlení stačí. K tomu, co říká Pavel Bém konstatuji, že já beru zvolení Václava Klause, stejně jako to první zvolení, na kterém jsem se podílel, jako zásadní věc, ale nemyslím si, že by se na tom lámala koalice."

Společný prezidentský kandidát opozice a části vládních stran by mohl být znám ještě v září, nejpozději v říjnu. Zákonodárci budou volit nového prezidenta příští rok v únoru.