Lidovcům Čunkova omluva stačila

Jiří Čunek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Šéfa lidovců a vicepremiéra Jiřího Čunka prakticky od jeho vstupu do tzv. vysoké politiky provázejí problémy: je obviňován z xenofobie a rasismu, policie jej vyšetřuje kvůli údajné korupci. Čunkem se opakovaně zabývali stranické orgány jím samým vedené KDU-ČSL i koaliční schůzky. Přesto všechno zůstává ve všech svých funkcích a jak se zdá, po nedávném poklesu důvěry je k němu veřejnost opět vlídnější.

Jiří Čunek, foto: ČTK
Když se Jiří Čunek stal senátorem, krátce poté i předsedou lidovců a záhy také vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj, jeho popularita raketově vystřelila nahoru a zařadil se mezi nejoblíbenější politiky v zemi. Lze se jen dohadovat, jak tato popularita souvisela s Čunkovým působením v roli vsetínského starosty, který nechal vystěhovat desítky romských rodin z centra města částečně do nouzových bytů na okraji a částečně za hranice okresu. Zanedlouho ale začala policie Jiřího Čunka vyšetřovat pro podezření z korupce, které se měl dopustit na vsetínské radnici. Přízeň veřejnosti s tím začala upadat a podle různých průzkumů si stále větší část lidí začínala myslet, že by měl své funkce opustit. Zevnitř KDU-ČSL i od koaličních partnerů v té době převažovalo vyjadřování naděje, že se Čunek od svých podezření očistí a problémy překoná.

Vleklost vyšetřování a nová, dosud nevyjasněná aféra s údajným pokusem ovlivnit klíčovou svědkyni Čunkova případu jeho údajným známým, ale začala dráždit trpělivost vládních partnerů. Do toho všeho vicepremiér v telefonickém rozhovoru se čtenáři jednoho bulvárního deníku v souvislosti s Romy použil slova o opálených lidech, kteří dělají s rodinou binec a na náměstí pálí ohně. To už lídři vládní koalice v úterý prohlásili problémy kolem lidoveckého lídra za velmi vážné a vyžadující rychlé řešení. Občanští demokraté a zelení ale hodlali počkat, jak se k situaci postaví lidovci na své středeční celostátní konferenci. Jenže ta se nakonec zabývala především vládním návrhem reformy veřejných financí. Pokud jde o Čunka, lidovcům nakonec stačila jeho omluva, což uklidnilo i dosavadního Čunkova kritika, poslance Pavla Severu: "Pan Čunek se velmi omluvil za to, že ten výrok nebyl tak myšlen a že se už nikdy nestane, aby takový výrok zazněl."

Jiří Čunek, foto: ČTK
Samotný Jiří Čunek navíc odmítá, že by jeho projevy byly rasistické nebo xenofobní a naopak se považuje za toho, kdo společnosti pomáhá s řešením naléhavých problémů: " Ty mé projevy nejsou proto, že bych měl jakékoliv rasistické smýšlení nebo xenofobní projevy. Ten důvod, pro který všechno dělám, až řekněme na to mírně nadnesené vyjádření tady, tak co jsem doposud udělal, tak vždycky bylo ve prospěch obou těch komunit. I té minoritní i té majoritní."

A lidovci nakonec vrátili pomyslný míček na stranu koaličních partnerů, které vyzvali k urychlenému řešení romské otázky. Hovoří místopředseda strany Roman Línek: "Předsednictvo KDU-ČSL pověřuje předsedu, aby na koaliční devítce navrhl koaličním partnerům dohodu k řešení romské problematiky. Čili to je vlastně to, kdo za co je zodpovědný. Já si myslím, že v tuto chvíli to, co jsem teď přečetl, je oficiální názor KDU-ČSL."

Faktem zůstává, že zatímco na podezření z korupce veřejnost reagovala poklesem důvěry v Jiřího Čunka, v tomto případě je většina spíše na jeho straně. Podle průzkumu agentury STEM si 58 procent dotázaných myslí, že kvůli svým slovům o Romech by vicepremiér neměl z vlády odcházet a 64 procent respondentů považuje jeho výrok za pravdivý.