V čele lidovců stanul po letech opět Cyril Svoboda

Cyril Svoboda, foto: ČTK

Do čela KDU-ČSL byl na víkendovém sjezdu zvolen Cyril Svoboda. Výrazné změny proběhly i v předsednictvu lidovců, kde zůstal pouze jeden člen minulého vedení. První místopředsedkyní se stala Michaela Šojdrová, bývalý šéf lidovců Jiří Čunek zůstal jen v širším vedení strany. Takové jsou ve stručnosti výsledky sjezdu, který proběhl poslední květnový víkend ve Vsetíně.

Cyril Svoboda, foto: ČTK
Cyril Svoboda, který už před časem funkci předsedy lidovců zastával, zvítězil při volbě nad třemi dalšími kandidáty - Michaelou Šojdrovou, Jiřím Čunkem a Janem Březinou. Nejbližší cíle strany popsal staronový předseda takto:

"Chceme oslovit co nejvíce voličů, chceme být stranou, která je přitažlivá. Předložíme nepochybně jasný program do voleb do poslanecké sněmovny a těším se na spolupráci. Jsem rád, že byl zvolen tým takový jaký je, nejen předsednictvo, ale i celostátní výbor, protože taková semknutost, jaká byla na sjezdu, takovou jsme nezažili, co já pamatuji lidovou stranu. Takže to je velká vizitka, že naše strana je naprosto v pořádku a ví, co má dělat."

Je ale vůbec zvolení Cyrila Svobody pro lidovce změnou? Na tuto otázku jsem se zeptala politoložky Vladimíry Dvořákové.

"Určitě je to změna a to právě tím, že přestává být předsedou pan Čunek. A to si myslím, že je změna hodně významná. Zvolení pana Čunka bylo kdysi takový zvláštní úkrok stranou v situaci, kdy byla velká krize uvnitř lidové strany, která se ještě prohloubila. Pokud se vůbec mělo uvažovat o další budoucnosti lidové strany, tak muselo dojít k odchodu pana Čunka. To určitě znamená v tomto směrů výraznou změnu proti dřívějšímu stavu. Zvolení předsedy, který už jednou předsedou byl, je takové trošku netradiční. Trochu to ukazuje na jistý problém s významnými osobnostmi uvnitř lidové strany. Takže já bych neviděla žádné velké a dramatické změny z hlediska tradice lidové strany. Myslím, že to, že končí období pana Čunka, byl takový sebezáchovný krok, který lidovci udělali."

Jiří Čunek, foto: ČTK
Předseda ODS Mirek Topolánek změnu v čele KDU-ČSL vítá: „Já si myslím, že Jiří Čunek, on mi to odpustí, byl velkým omylem KDU-ČSL. Pokud by ve své funkci pokračoval, tak opravdu tu stranu pohřbí. Cyril Svoboda je nesmírně zkušený profesionál, má už zkušenost jako předseda, bude se pokoušet integrovat KDU-ČSL. Já jsem mu poblahopřál k jeho zvolení. KDU-ČSL je tradiční strana a Cyril Svoboda je pro mě čitelným partnerem."

Topolánek teď chce počkat na konkrétní politické kroky nového předsedy. Složení předsednictva ale podle něj naznačuje, že se lidovci přikloní spíš k levici. Pro předsedu sociální demokracie Jiřího Paroubka je nová KDU-ČSL možným partnerem. Nejdřív ale podle něj musí vyřešit své dlouhodobé vnitrostranické problémy.

O problémech KDU-ČSL se ve Vsetíně samozřejmě často hovořilo, možný rozkol strany se podle některých lidovců právě na sjezdu podařilo zažehnat.