Miroslav Kalousek opouští KDU-ČSL

Miroslav Kalousek, foto: ČTK

Miroslav Kalousek vstoupil do lidové strany v osmdesátých letech, byl jejím místopředsedou, předsedou, za lidovce byl zvolen do parlamentu a ve vládě Mirka Topolánka zastával post ministra financí. Nyní se Miroslav Kalousek rozhodl KDU-ČSL opustit.

Miroslav Kalousek, foto: ČTK
"Již více než rok čítávám na těchto stránkách naléhavé apely, abych ze strany odešel. Jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl Vám vyhovět, jsou výrazy, kterými tyto apely zhusta doprovázíte," uvedl mimo jiné na internetových stránkách KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Českému rozhlasu ke svému rozhodnutí opustit stranu řekl: "Já už posledního půl roku vidím, že celá řada mých kroků a výroků i to, co jsem dělal na ministerstvu financí, bylo velkou částí strany bráno mimořádně..., slušně řečeno, zdrženlivě, neztotožňovali se s tím. Přáli by si ministra financí, který by měl mnohem vlídnější tvář a rozdával mnohem více peněz a čím víc peněz by rozdal, tím lepší by to byl ministr financí, ale to já jsem samozřejmě dělat nemohl. Takže já jsem prostě rozhodnut a jsem přesvědčen, že je to dobře."

Rozhodnutí Miroslava Kalouska zhodnotil předseda Jihočeské organizace KDU-ČSL Jaromír Talíř: "Samozřejmě to je domovská organizace Mirka Kalouska, i když on samozřejmě působil také většinou v Praze. Právě pro tu nepřehlednost terénu a současné situace, se ani ta jihočeská organizace zatím nějak k tomu vážně nevyjadřovala. Já si myslím, že to rozhodné slovo, které teď říká, že opravdu odchází a zakládá tu stranu nám pomůže situaci vyčistit, zprůhlednit, vyjasnit a na obou stranách stabilizovat."

Jiří Čunek
Kalouskovo oznámení přišlo chvíli před sjezdem KDU-ČSL, který začíná v sobotu ve Vsetíně. Lidovci na něm budou volit nové vedení včetně svého předsedy, obhajovat své křeslo bude i stávající lídr strany Jiří Čunek, který Kalouskův odchod vítá. "Dlouhodobě se chová tak, že měl vystoupit podle mě už dříve. V zásadě si myslím, že KDU-ČSL si oddychne, protože proud ve středové straně, který je v zásadě napravo od ODS, je tedy silně liberální, není slučitelný s vizí KDU-ČSL."

Média také přinášejí informace o tom, že se Kalousek chystá založit novou stranu, Jiří Čunek se ale úbytku příznivců neobává.

"Pro KDU-ČSL to není riziko a já jsem přesvědčen, že ta strana je jenom tlakem na ODS, že to je strana, která je napravo od ODS, bere i jim voliče a směřuje to k tomu, aby Mirek Topolánek před konečným sestavením kandidátek řekl:´Oni nám berou hlasy, tak je některé integrujme, to těch pár poslaneckých mandátů nám za to stojí." Nová strana by se podle médií mohla jmenovat TOP 09, jestli ale skutečně vznikne, to Miroslav Kalousek oznámí až po volbách do Evropského parlamentu.