Liga proti rakovině

Květ měsíčku - symbol boje proti rakovině

Liga proti rakovině Praha organizuje každoročně na druhou květnovou středu celostátní Květinový den. Dvojice dobrovolníků nabízejí květinu - měsíček lékařský a přijímají finanční dar. V loňském roce se touto cestou vybralo 14 milionů korun. K jakým účelům se použijí, vysvětluje prof. Zdeněk Dientsbier, předseda Ligy proti rakovině. Podrobnosti má Vilém Faltýnek.

"Svůj cíl vidíme jednak ve výchově veřejnosti, to znamená především v prevenci, druhý náš cíl je zlepšení kvality života onkologických pacientů a na třetím místě se snažíme získávat prostředky na výzkum, ovšem z Květinového dne na výzkum zatím nezbývá, tam jdou prostředky z výtěžku Běhu Terryho Foxe."

Jak dále říká profesor Dientsbier, květinový den je akce inspirovaná podobnými akcemi v zahraničí. V jedné podstatné věci se však liší.

"My jsme to obohatili o jednu věc, kterou já považuji za zásadní. Oslovujeme veřejnost nejenom z hlediska dotace, ale snažíme se přijít k nejširší veřejnosti s informací o rizicích, která jsou jednou z příčin vzniku rakoviny, čili to je náš leták, který každoročně dáváme."

Květ měsíčku - symbol boje proti rakovině
Každý dárce tentokrát obdržel leták s informacemi o škodlivosti kouření. Letos je akce zaměřena na kouření žen, u nichž, na rozdíl od mužů, křivka výskytu rakoviny plic stále roste. Sledoval jsem chvíli s mikrofonem ty, kteří si květ kupovali. Zdálo se, že častěji přispívaly ženy. Jich jsem se ptal, co je vede k tomu, že přispějí dvacetikorunou:

- Každý rok to kupuju, tak proč ne letos.

A vy sama kouříte?

- Ne, ale to neznamená, že nebudu podporovat výzkum toho, aby se rakovina dala léčit. Letos to je o kouření, předloni to bylo o rakovině prsu a ta se mě přece velmi týká.

Proč jste si tu květinu koupila?

- Protože člověk neví, kdy to bude potřebovat, a celkově, abych pomohla i těm ostatním, kterých se to bude týkat.

Myslíte si, že ta dnešní akce má nějaký efekt?

- Já si myslím, že určitě.

- Já nevím, jestli finanční ale rozhodně to hraje obrovskou roli co se týče osvěty.

Letos popáté se tedy lidé po celé republice v rámci květinového dne zdobí žlutými květinami, aby tak demonstrovali viditelně svou podporu boji proti rakovině.