Lisabonská smlouva neodporuje české ústavě

Foto: ČTK

Lisabonská smlouva je v souladu s českým ústavním pořádkem a její ratifikaci lze dokončit. Tak zní úterní jednomyslné rozhodnutí Ústavního soudu.

Pavel Rychetský, foto: ČTK
Ústavní soud beze zbytku využil dobu jednoho týdne, o kterou odročil své jednání o Lisabonské smlouvě. I když v meritu věci měl jasno už minulý týden, o závěrečné podobě rozhodnutí s obsáhlým odůvodněním soudci hlasovali až v úterý ráno, jen pět minut před devátou, kdy předseda soudu Pavel Rychetský sdělil: "Lisabonská smlouva, pozměňující smlouvu o Evropské unii a smlouvu o založení Evropského společenství, jako celek není v rozporu s ústavním pořádkem České republiky."

Každou další stížnost proti Lisabonské smlouvě již bude ústavní soud chápat jako bezpředmětnou, dodal pak Rychetský na pozdější tiskové konferenci: "Lisabonská smlouva je po dnešním výroku ústavního soudu věc rozhodnutá. Jinými slovy, vytváří překážku pro věcné projednání jakéhokoli dalšího návrhu."

Ve shodě s premiérem Janem Fischerem, který přijal verdikt s uspokojením a zdůraznil, že dokončení ratifikace už nestojí nic v cestě, reagovala také politická scéna.

"Padla poslední překážka před podpisem Lisabonské smlouvy prezidentem republiky. My věříme, že se teď podaří ratifikaci i v České republice dokončit v řádu dnů," uvedl předseda ODS Mirek Topolánek. Totéž od hlavy státu očekává předseda ČSSD Jiří Paroubek, který si však myslí, že rozhodnutí Ústavního soudu mohlo padnout už mnohem dřív: "Tak já myslím, že sice pozdě, ale přece. Kdyby to pánové udělali někdy zjara nebo loni, když byla podána první stížnost, tak by to bylo nejlepší. Já myslím, že by měl konat rychle a určitě bude konat rychle, během několika dní."

Naproti tomu právníky na rozhodnutí ústavního soudu zaujalo, že se v odůvodnění zabýval pojmem suverenity, jejíhož ohrožení se odpůrci Lisabonské smlouvy obávají. "Neomezená suverenita jako taková vlastně neexistuje. Takže vlastně my naši národní suverenitu můžeme potvrdit i tím, jak se budeme podílet na fungování Evropské unie v budoucnu," vyzvedl například v České televizi z odůvodnění nálezu Jiří Přibáň, který přednáší právní teorii v britském Cardiffu.

Konec-konců i předseda soudu Pavel Rychetský později připomněl, že Lisabonskou smlouvou se zabývaly ústavní soudy téměř v polovině zemí Evropské unie, jejichž ústavy vesměs definují suverenitu podobně: "A přesto všechny dospěly k závěru, že Lisabonská smlouva jim jejich suverenitu nebourá. Bylo by podivné, kdyby naše ústava byla natolik odlišná od všech ústav demokratických zemí, že by ji český ústavní soud vyložil naprosto opačně."