Lobbista uvízl v síti

Pandur
0:00
/
0:00

Protikorupční policie v neděli zadržela známého lobbistu Marka Dalíka. V souvislosti s údajnými úplatky v kauze nákupu transportérů Pandur pro českou armádu ho obvinila z pokusu o podvod. Pokud se vina blízkého spolupracovníka bývalého premiéra Mirka Topolánka prokáže, hrozí mu až desetileté vězení.

Marek Dalík,  foto: ČTK
Obvinění lobbisty Marka Dalíka z pokusu o podvod v pondělí potvrdila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová:

"Policisté Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality zadrželi Marka Dalíka a obvinili ho z trestného činu podvodu ve stádiu pokusu. To znamená, že v této chvíli se jedná o osobu obviněnou z pokusu trestného činu podvodu."

Původně se spekulovalo o tom, že se Marek Dalík mohl dopustit korupce. Podle Lenky Bradáčové ale lobbista nemohl nijak zakázku ovlivnit:

"V minulém týdnu se v zahraničí odehrál další z klíčových výslechů, který nám naši verzi potvrdil, a proto policie neodkladně přistoupila k zahájení trestního stíhání. Důkazy, které my ve spise máme, jsou takové, že odůvodňují kvalifikaci, kterou jsme zvolili, to znamená pokus trestného činu podvodu. Nemáme informace o tom, že by tato osoba disponovala pravomocí tak, aby mohla předmětnou zakázku ovlivnit."

Podle výpovědi jednoho ze svědků si měl Marek Dalík při jednání o nákupu Pandurů říci o stamilionový úplatek. Trestného činu se měl dopustit tím, že za peníze slíbil pomoc při sjednání zakázky, i když věděl, že to nemůže splnit. Samotný lobbista a blízký přítel bývalého premiéra Mirka Topolánka doteď všechna obvinění odmítal. Vláda Mirka Topolánka uzavřela smlouvu na víc než sto obrněnců za 14 a půl miliardy korun. Mezi podezřelými je i bývalý ministr obrany Martin Barták z ODS. Zatím ale policie obvinila jen Marka Dalíka, potvrdil jeho advokát Tomáš Sokol:

"Ano, potvrzuji, klient byl obviněn z pokusu trestného činu podvodu. To je všechno, co jsem schopen říci s ohledem na svoji povinnou mlčenlivost."

Vicepremiérka za stranu LIDEM Karolina Peake postup policie v politicky citlivé kauze vítá:

"Pro mne je zadržení pana Dalíka znamením, že se vyšetřují i případy, které byly donedávna považovány za politicky citlivé a mohli jsme se domnívat, že leží u ledu. Je vidět, že se ledy skutečně hnuly a že se vyšetřuje, aniž bych chtěla v souvislosti s jeho zadržením rovnou vynášet jakýkoli soud. Samozřejmě ctím presumpci neviny."

Také zástupce další strany vládní koalice, šéf poslanců TOP09 Petr Gazdík postup policie vítá:

"Jsem rád, že policie se nebojí jít do nejvyšších pater, že tady neexistuje žádná sorta nedotknutelných. Je to dobrá cesta k tomu, abychom se dostali do standardní demokracie, kdy každý politik, nebo každý, kdo chce jednat nečestně, nebude nejednat nečestně jen proto, že mu v tom brání morální zábrany, ale také proto, že bude mít strach z toho, že jednou takto přijde policie."

Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup transportérů Pandur v polovině července 2010. Později se ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 dostal do ostrého sporu se šéfem resortu obrany Alexandrem Vondrou z ODS. Poukázal totiž na údajné Vondrovo lobbování při nákupu obrněných transportérů Pandur. Také Mirek Topolánek z ODS řekl, že to byl Alexandr Vondra, který tlačil na uzavření nové smlouvy na nákup Pandurů. Alexandr Vondra to odmítl.

Jeroným Tejc
Podle stínového ministra vnitra za ČSSD Jeronýma Tejce není Dalíkovo zadržení překvapením. To, že byl Marek Dalík zadržen čtyři dny před volbami, nechtěl Jeroným Tejc hodnotit:

"Já doufám, že policie má pro všechny tyto kroky dostatečné důkazy. Nedovedu si na jedné straně představit, že by policie fungovala v určitém harmonogramu, kdy je doba hájení politiků a kdy není. Na straně druhé bude policie nepochybně pod větším tlakem proto, aby prokázala, že se skutečně jednalo o trestnou činnost a nebylo zbytí, aby k těmto krokům došlo před volbami jako takovými."

Šéf sněmovního výboru pro obranu za ODS Jan Vidím připomněl, že Pandury armádě dobře slouží. Načasování zadržení Marka Dalíka před volbami nechtěl hodnotit:

"Z pohledu uživatele, tedy armády, tam žádné pochybení nebylo. Jestli policie má nějaké jiné a další poznatky, ať koná. Samozřejmě je to pět dní před volbami. Nevím, jestli bylo nezbytné zadržet Marka Dalíka zrovna teď, jestli to nemohlo být před měsícem, nebo za měsíc. Ale to jsou všechno otázky, které by spíše měly směřovat na policii a státní zástupce."