Ministerstvo obrany figuruje v dalším korupčním skandálu

Martin Barták, foto: ČTK

Na české politické scéně se vynořil další skandál. Kvůli obvinění současného náměstka ministra financí Martina Bartáka si navíc vjeli do vlasů předseda ODS a zároveň premiér Petr Nečas s místopředsedou Top 09 a ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Barták si ještě v pozici náměstka ministryně obrany Parkanové měl v únoru roku 2008 při setkání české a americké delegace ve Washingtonu říct bývalému velvyslanci v ČR a tehdy předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi o milionový úplatek v dolarech za urovnání sporu mezi firmou Tatra a Praga. Kauze se věnujeme v rozhovoru s politologem Jiřím Pehem.

Martin Barták,  foto: ČTK
Přijde vám uvěřitelné, že bývalý vysoký člen americké administrativy přijde s tak závažným obviněním s tříletým zpožděním?

"Je to zvláštní, že s tím přichází až teď a navíc si vzpomněl v souvislosti se svou funkcí v Tatře. Na druhé straně velvyslanec USA potkává v denodenním provozu tolik lidí, že si těžko může všechno pamatovat. Připomenout mu to mohou až některé události."

Nesnižuje to důvěryhodnost takového prohlášení?

"To jistě ano, o to není pochyb. Pokud v USA existuje nějaký zákon, který postihuje lidi, kteří nenahlásí korupci, tak by se na to americké orgány měly podívat. Na druhou stranu ta obvinění proti panu Bartákovi se neobjevují poprvé. Nakonec na ministerstvech si ho přehazovali jako horký brambor."

Kdo je z obou aktérů té kauzy pro vás důvěryhodnější?

"Přiznám se, že stále je pro mě trochu důvěryhodnější americký velvyslanec."

William Cabaniss
Bude podle vás tento případ někdy vyšetřen?

"Obávám se, že nikoliv. Těch případů, kdy se podařilo nějaké obvinění z korupce v ČR prokázat je velmi málo. Takže se to asi ztratí v mediální mlze a výsledek nebude žádný."

Podle těch tvrzení min. jeden z pánů evidentně lže. Pokud nebude prokázána vina panu Bartákovi, tak musí být nějakým způsobem potrestán pan Cabaniss?

"To by bylo zcela normální v zemích, kde funguje právní stát. Já se obávám, že u nás je dostatek příkladů, kdy proti sobě stálo tvrzení proti tvrzení a nebyla potrestána ani jedna strana. Příkladem může být slavná Opencard v Praze."

Jak se tento skandál může odrazit na česko-amerických vztazích?

"Může se to odrazit různým způsobem. Budou se ptát dalších amerických velvyslanců, zda se s něčím podobným také nesetkali. Existuje tady celá řada amerických a britských poradenských firem a z některých z nich se již ozvala vážná obvinění na adresu pana Bartáka, ale i ministra financí Kalouska. Může to dále eskalovat a zhoršit česko-americké vztahy, ačkoliv si nemyslím, že by je to zhoršilo nějak závažným způsobem."