BIS opět varovala

0:00
/
0:00

Vliv organizovaného zločinu zasáhl v loňském roce státní správu, samosprávu i justici. Klientelistické sítě vytvářely paralelní mocenské struktury, vlivové skupiny v řadě měst zasahovaly do rozhodování zastupitelstev. Podnikatelské a lobbistické skupiny i v loňském roce ovlivňovaly veřejné zakázky, personální obsazení a strategická rozhodnutí významných společností se státní účastí. Napsala to Bezpečnostní informační služba ve své výroční zprávě.

Zpráva mimo jiné říká, že ruské tajné služby pronikají do menších obcí a regionů, pročež zastupitelstva obcí a krajů nefungují tak, jak by měla. Toho pak využívají skupiny podnikatelů a lobbistů, ve kterých jsou mnohdy současní i bývalí zastupitelé. Ruské zpravodajské služby tak získávají důležité informace, varoval mluvčí BIS Jan Šubert:

"Tato dysfunkce samospráv na komunální a krajské úrovni umožňuje ruským zpravodajským službám získávat z prostředí komunální a krajské politiky informace, které jsou potom využitelné k podpoře ruských obchodních a podnikatelských zájmů v daném regionu."

Hlavní nebezpečí ale spočívá v tom, že tajné služby navazují styky s komunálními politiky, kteří se v budoucnu mohou propracovat i do státní správy a na jiné vysoké posty.

Dalším varujícím bodem výroční zprávy BIS je zjištění, že lobbisté i v minulém roce ovlivňovali veřejné zakázky a rozhodnutí státních firem. Podle kontrarozvědky šlo hlavně o České aerolinie, Českou poštu, České dráhy a ČD Cargo. Na machinace se zakázkami pak upozorňuje například u Správy železniční dopravní cesty nebo státních lesů. Podle mluvčího BIS Jana Šuberta nepomohlo ani zavedení elektronických aukcí s anonymními zájemci:

"Domluvené společnosti si totiž přidělily číselné kódy, které pak uváděly v nabízených cenách, a tak se vlastně vzájemně identifikovaly. Všechny informace, které jsou v té veřejné zprávě, jsou předané našim adresátům, a to v konkrétních podobách."

Správa železniční dopravní cesty údajně postupovala při zadávání tendrů v rozporu se zákonem. Mluvčí společnosti Pavel Halla řekl, že výroční zprávou BIS se budou zabývat:

"Se sdělením výroční zprávy o činnosti Bezpečnostní informační služby za rok 2011 se musíme teprve detailně seznámit. Nicméně pokud se u některých konkrétních zakázek skutečně prokáže pochybení, budou z toho vyvozeny všechny důsledky, včetně trestně a pracovněprávních postihů."

Velké státní firmy se ale ohradily proti podezření z ovlivňování zakázek. Většina z nich závěry BIS považuje za příliš obecné a s tlaky podnikatelských či lobbistických skupin na zakázky, personální obsazení či strategická rozhodnutí se údajně nesetkala. Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 sdělil, že si alespoň u některých z těchto firem neumí tlak z venčí představit:

Miroslav Kalousek
"Budu muset poprosit zpracovatele té zprávy o upřesnění například v případě Aeroholdingu, protože vím, že s panem premiérem jsme se věnovali obsazení dozorčí rady velmi pečlivě a já si tam těžko u jakéhokoliv jména dokážu představit vliv té či oné podnikatelské skupiny. Rád si tu informaci vyslechnu, ale musí být trochu přesnější než v jedné vágní větě, že někdo někde někoho ovlivňoval."

Také vicepremiérka Karolína Peake ze strany LIDEM tvrdí, že zpráva BIS je až příliš povrchní:

"Neočekávám nikdy od zprávy BIS něco, co by mne mělo uklidnit. Spíše něco, co by mne mělo znepokojit, a tak se většinou i děje. Nicméně bez těch konkrét se s tím skutečně nedá nic dalšího dělat."

BIS přitom předkládá vládě a prezidentovi podrobnější zprávu než tu, která je k dispozici veřejnosti.

Radim Bureš
Radim Bureš z protikorupční organizace Transparency International v této souvislosti připomněl, že stejné varování před vlivem skupiny podnikatelů a lobbistů bylo i v loňské výroční zprávě BIS:

"Je to trošku zarážející, že ta reakce státu na tyhle informace je velmi nedostatečná. Je pravda, že ve vlastnické politice státu vůči státním firmám se nějaké kroky podnikly, nicméně jsou to kroky pomalé, opatrné a asi ne dost razantní."

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby se bude tajnou zprávou o činnosti kontrarozvědky, kterou už projednala vláda, zabývat zřejmě v září.