Loňský schodek byl menší, než státní rozpočet předpokládal

Český stát v roce 2007 hospodařil s deficitem zhruba o 25 miliard korun 66,4 nižším, než schválila Sněmovna. Ekonomové mluví o dobré zprávě, k nadšení ale mají jejich postřehy daleko: deficit podle nich mohl a měl být výrazně nižší.

Miroslav Kalousek, foto: ČTK
Stát v loňském roce hospodařil s deficitem 66,4 miliardy korun. Zákon o státním rozpočtu přitom počítal se schodkem přes 91 miliard, dá se proto mluvit o úspěchu. Pro zasvěcené ale tato čísla sama o sobě nejsou záhadou. Milým překvapením byl spíše pokračující vysoký růst české ekonomiky a s tím související vyšší příjmy státu. Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl: "V oblasti příjmů se jednalo o vyšší než předpokládaný výběr daně z příjmů, a to jak právnických tak fyzických osob, a pojistného ze sociálního zabezpečení."

Podle Kalouska k dobrému výsledku přispěly také nižší loňské výdaje státu. Připustil ale, že připisovat nejpodstatnější zásluhy vládě by nebylo úplně spravedlivé. Lepší než očekávané hospodářské výsledky jsou společným znakem všech zemí eurozóny, připomněl ministr: "My jsme velmi malá, liberální a otevřená ekonomika, takže samozřejmě vnější poptávka a vnější prostředí na nás logicky působí. Proto bych pokládal za politicky nekorektní, kdyby jak minulá tak současná vláda se bila v prsa a řekla, že tyto lepší než předpokládané výsledky jsou její zásluhou. Jestli tady podle mého názoru někdo zaslouží ocenění a absolutorium, pak jsou to čeští podnikatelé, čeští privátní investoři."

Podle komentáře Hospodářských novin ale byl rozpočet na rok 2007 naplánován jako dosud vůbec nejhorší, příjmy totiž spíš projídal, než investoval. "Protože se však hospodařilo v ekonomicky vynikajícím roce, nedopadlo to hrozně, ale pouze špatně," míní komentátor. Ten rozpočet podle něj klidně mohl být přebytkový a dokonce ještě v listopadu opravdu byl. Pak ale nastalo prosincové šílenství a resorty nahonem utrácely peníze způsobem zdaleka ne vždy efektivním.

Uhlazenějšími slovy totéž říkají ekonomové. "S takto rychle rostoucí ekonomikou lze říci, že by se česká vláda měla snažit to, aby snížila dále rozpočet až na úroveň dejme tomu vyrovnaného rozpočtu," míní například analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Ještě nižší deficit by očekával i Vladimír Pikora z Next Finance.

Zatímco ale hlasy finančních institucí mluví o ne úplné spokojenosti, opozice dosažených výsledků hned využila k protiútoku. Bývalý sociálnědemokratický ministr financí Bohuslav Sobotka podle svých slov dobrý výsledek loňského rozpočtu očekával. A reálná čísla podle Sobotky dokonce usvědčila premiéra Topolánka, že podvedl občany, když při prosazování reforem strašil deficitem přesahujícím čtyři procenta HDP. Naproti tomu by však podle již zmíněného komentáře Hospodářských novin prvorepublikoví ministři Rašín a Engliš nechápali, že v míru a prosperitě stát neumí hospodařit beze schodků.