Plány na řešení hospodářské krize představila vláda i opozice
Podpora zaměstnanosti, snadnější přístup firem k penězům či investice do výzkumu a vzdělání nebo infrastruktury, to jsou některá opatření, které chystá vláda kvůli hospodářské krizi. Právě ekonomická krize a návrhy na její řešení byly tématem nedělního jednání ekonomických ministrů a členů Národní ekonomické rady vlády.
Z hlediska příjmové stránky jmenoval ministr financí např. možnost zavedení odečitatelných položek ze základů sociálního pojištění u mladých lidí, kteří teprve nastupují do práce.
Kalousek zdůraznil, že vláda bude při reakci na krizi myslet i na to, aby dále výrazně nevzrostlo dluhové zatížení České republiky a opatření v dlouhodobém výhledu nezpůsobila hospodářství další problémy.
Při tvorbě Národního protikrizového plánu se bude pracovat se dvěma alternativami - s růstem i poklesem ekonomiky. Člen Národní ekonomické rady vlády Pavel Kohout k plánům doplnil: „Není možné a vhodné stimulovat ekonomiku cestou bezhlavého utrácení. Je nutné zachovat určitou rozvahu a zdrženlivost a dívat se na cesty ke zlepšení fungování ekonomiky spíše cestou takové drobné práce, postupného zlepšování některých dílčích úkolů, což je samozřejmě daleko pracnější než utrácení."Členové Národní ekonomické rady se shodli, že přes nutnost krátkodobých stimulů ekonomiky nemůže vláda rezignovat na dlouhodobé úkoly, například reformy zdravotnictví a penzijního systému.
Plán na to, jak pomoci českému hospodářství, představila také opoziční ČSSD. Chce například zavést třicetiprocentní daň ze superhrubé mzdy pro lidi, kteří vydělávají více než 100.000 hrubého měsíčně nebo jednorázově vyplatit 13. důchod starobním i invalidním důchodcům. Změny oznámil stínový ministr a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
„Jedná se o prodloužení podpory v nezaměstnanosti u osob do 50 let ze stávajících pěti na šest měsíců, chceme prosadit znovuzavedení dávky v nemoci první tři dny v rámci nemocenského pojištění ve výši 25%. Chceme také rozložit stávající plán deregulace nájemného do delšího časového období."
Člen Národní ekonomické rady vlády, hlavní makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček, uvedl, že některé z návrhů opozice byly důvtipné a použitelné.
„Mnoho z toho tam právě padlo jako součást těch návrhů. Mnoho z toho je skutečně vtipné a použitelné a mnoho z toho bylo navrhnuto i členy NERVU.“