Boj na dvou frontách

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Boj s hospodářskou krizí zaměstnává nejen ekonomy mnoha zemí, ale také celou řadu rozhodujících politiků. Ti čeští teď musí bojovat na dvou frontách - vedle domácí také na celoevropské v rámci předsednictví Evropské unii.

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Po pravdě řečeno nevím, zda je pro naše politiky těžší boj s hospodářskou krizí na domácí nebo evropské úrovni. Tu i tam totiž platí, že co člověk, to názor. Přitom je zřejmé, že síla a šance na lepší budoucnost členských zemí Evropské unie je pouze ve společném postupu, řekl minulé úterý před europoslanci a členy národních parlamentů úřadující předseda Evropské rady Mirek Topolánek. Světovou krizi nelze podle něj zastavit, ale společným úsilím uvnitř unie je možné její dopady zmírnit. K tomu je ale třeba politická shoda v sedmadvacítce, a ne samostatná řešení v jednotlivých státech. Jinak bude krize trvat značně déle, zdůraznil Mirek Topolánek:

"Prodlouží se, pokud se nedohodneme na společném postupu, který bude ctít pravidla společného trhu a volné soutěže, pokud nevytvoříme všem firmám rovné podmínky. Pokud zvítězí protekcionismus a merkantilismus, my všichni prohrajeme."

Nepřítelem řešení recese je protekcionismus. Tato slova zazněla v Bruselu v pondělí, při zahájení společného jednání europoslanců a zákonodárců z národních parlamentů zemí evropské sedmadvacítky. Zasedání spolupředsedali šéfové obou komor českého parlamentu. Předseda Senátu, Přemysl Sobotka mimo jiné zdůraznil, aniž by jmenoval konkrétního státníka, že řešením není napoleonské vizionářství některých politiků:

Mirek Topolánek (vlevo) a Miroslav Kalousek, foto: ČTK
"Když ztrácíme víru v osvědčené principy, svádí nás to k avanturistickým experimentům, které však úspěšné řešení problému jen těžko přinesou."

Ministr financí Miroslav Kalousek v Bruselu připomněl, že v některých státech se objevují hlasy pro použití protikrizových opatření jen na podporu domácí výroby. Pro politiky je podle něj velmi svůdné vyslyšet tato přání:

"Je naší povinností i za cenu vlastní popularity se nevézt na této vlně populismu, jasně protekcionismus odmítnout. Vytvořit dnes bariéry mezi státy by bylo rizikem ještě větším než to, kterému nyní čelíme."

Ministr Kalousek dobře věděl, o čem mluví. České republiky se totiž ekonomická situace v některých zemích zejména Evropské unie životně týká.

"My jsme natolik závislí na našem exportu, 80 procent hrubého domácího produktu je tvořeno právě exportem, že pokles zahraniční poptávky musel nutně dopadnout i na naši ekonomiku. Takže není to tak, že by klesla strojírenská výroba sama o sobě. Nemá zakázky v tom rozměru, na jaký byla zvyklá, protože zahraniční poptávka je přece jenom ovlivněná celkovou ekonomickou recesí, která ve světě probíhá. Takže to muselo mít vliv na nás, a taky to má. Závislí jsme na Německu. Dokud Německo není v konjunktuře, tak nemůže být Česká republika," soudí premiér Mirek Topolánek.

Průmyslová výroba rostla v Česku naposledy v září loňského roku a od té doby padá dolů. Chybí prostě zakázky, stagnuje export, nezaměstnanost roste. Jednoprocentní ekonomický růst ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku je ještě docela dobrým výsledkem, ale ekonomové i analytici nevidí nejbližší měsíce příliš růžově. Vláda byla nucena zahájit boj s nebezpečím recese. Povolala proto Národní ekonomickou radu vlády, z níž vzešel balíček protikrizových opatření.

"Já jsem velmi rád, že Evropská komise vyhodnotila ten náš protikrizový plán jako velmi dobře časovaný a velmi efektivní," liboval si premiér Topolánek.

V Poslanecké sněmovně, kde vláda protikrizová opatření minulý týden prezentovala, už to tak optimisticky nevyznívalo. Jaké kroky vláda nabízí? Hlavním úkolem Národního protikrizového plánu vlády je zmírnění růstu nezaměstnanosti a udržení stability veřejných financí, řekl poslancům premiér Topolánek. Balíček počítá například se slevou na sociálním pojištění, zrychlením odpisů nebo osvobozením malých podniků a podnikatelů od placení záloh daně z příjmu.

Bohuslav Sobotka
Opoziční sociální demokracie považuje vládní protikrizový plán za nedostatečný. Navíc jej kritizuje, protože údajně nevychází z reálných čísel. Kabinet podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky počítá s tím, že průměrná míra nezaměstnanosti nepřekročí 6,3 procenta. A to je prý přehnaný optimismus:

"Opatření, která vláda předkládá, jsou proto mělká a jsou proto nedostatečná. Vzhledem k tomu, že je vláda předkládá velmi pozdě, řada z těchto opatření ještě nemá legislativní podobu, řada z těchto opatření je pouze na papíře, ještě se žádným způsobem neprojevila v reálném ekonomickém životě, tak v podstatě tento tzv. Národní protikrizový plán fakticky neovlivní vývoj ekonomiky v roce 2009, a může pouze zasáhnout do vývoje ekonomiky v roce 2010."

Bohuslav Sobotka dodal, že by vláda měla začít připravovat národní protikrizový plán číslo dvě. Do něj by prý měl Topolánkův kabinet uvést všechna rizika. Předložený plán podle Bohuslava Sobotky nepodporuje domácí poptávku a například neobsahuje žádná sociální opatření.

ČSSD předložila do Poslanecké sněmovny vlastní návrhy zákonů na podporu ekonomiky v době krize.

"My samozřejmě o těch věcech, které nejsou v rozporu s naším protikrizovým programem, můžeme s vládou jednat. Ale zcela nepochybně nemůžeme souhlasit s nějakým snížením prostředků na sociální pojištění, protože to v podstatě znamená projídání důchodů a snižování finančních možností pokud jde o aktivní politiku zaměstnanosti," prohlásil předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Tu část Národního protikrizového plánu, u níž budou nutné legislativní změny, předloží vláda na březnovou schůzi Poslanecké sněmovny.