Lukáš Bauer získal jako první český běžec na lyžích v historii Světový pohár

Lukáš Bauer, foto: ČTK

Lukáš Bauer dobyl velký křišťálový glóbus. Po biatlonistce Jiřině Adamičkové, skikrosaři Tomáši Krausovi a skokanu na lyžích Jakubu Jandovi je třicetiletý rodák z Ostrova nad Ohří teprve čtvrtým Čechem, který se na sněhu raduje z vítězství ve Světovém poháru. Mezi běžkaři je Lukáš Bauer úplně první, neboť na tuto metu nedosáhla ve své bohaté kariéře dokonce ani někdejší královna bílé stopy Kateřina Neumannová a tak je logické, že vám v následujícím rozhovoru nabídneme čerstvé pocity našeho šampiona.

Lukáš Bauer, foto: ČTK
Lukáši, už vám došlo co jste dokázal?

"Zisk křišťálového glóbu je obrovským úspěchem jak pro mě tak i pro celé české lyžování. Ten ohlas z Česka vnímáme, ale uvidíme co se bude dít až se vrátím do ČR."

Měl jste možnost tento velký triumf už nějak oslavit?

"Ta možnost zatím nebyla, protože jsem se to definitivně dozvěděl až v úterý. První možnost bude po finálovém závodě v Bormiu a poté po návratu do Česka."

Jak moc jste si před začátkem sezóny připouštěl, že byste mohl dosáhnout tak obrovského úspěchu?

Lukáš Bauer, foto: ČTK
"Abych řekl pravdu, tak jsem to nečekal, protože během letní přípravy jsem měl zdravotní problémy. Příprava tak neproběhla standardním způsobem, možná díky tomu jsem si paradoxně více odpočinul a tréninky poté byly velmi intenzivní a kvalitní. Mým cílem bylo uspět na Tour de Ski a Světový pohár jsem neřešil, protože v předchozích sezónách jsem měl vždy problémy zdravotního rázu a k zisku křišťálového glóbu musíte být celou sezónu zdravý a do každého závodu nastupovat v dobré formě."

Vzpomenete si na okamžik, kdy jste si poprvé řekl, že by to mohlo vyjít i ve SP?

"Na ten okamžik si vzpomínám, bylo to po poslední etapě Tour de Ski, kterou jsem vyhrál. Jednak jsem měl na ostatní závodníky náskok, ale hlavně jsem měl v celé sezóně vynikající výsledky. Cítil jsem se silný a doufal jsem, že výsledky budou i nadále."

Lukáš Bauer, foto: ČTK
V čele celkové klasifikace máte obrovský náskok. Můžete dokonce dosáhnout rekordního bodového rozdílu, motivuje vás to do posledních závodů?

"Tyto různé žebříčky a náskoky, to je spíše novinářská meta. Samozřejmě bych chtěl v následujících závodech vyhrát, ale jestli bude můj celkový náskok takový nebo makový, to přímo neřeším."

Do další sezóny jste si na sebe upletl bič - hlavně směrem k MS v Liberci. Na domácí půdě se bude vše soustředit na vás a budete tak pod obrovským tlakem. Uvědomujete si tuto pozici?

"Uvědomuji. Na MS v Liberci na mě jistě bude vytvářen velký tlak, ale ten zažívám v posledních čtyřech letech neustále. Samozřejmě se zvětšuje tím, jak jdou výsledky nahoru. V běžeckém lyžování se na mě spolu s Martinem Koukalem soustředí největší pozornost, ale já jsem docela rád, že jsem si ten tlak na sebe ušil."

Nezamrzelo vás během sezóny, že neměla klasický vrchol v podobě MS či OH? Vám velké zlato zatím chybí a letos by k němu bylo neuvěřitelně blízko.

"Mě to v žádném případě nemrzelo. Jsem rád, že přišla forma a navíc jsem získal křišťálový glóbus v sezóně, kdy se na SP každý soustředí jako na hlavní vrchol. Nic nebrání tomu, abych se pokusil bojovat o medaili příští rok na MS v Liberci stejně jako rok poté na OH ve Vancouveru."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio