Lustrační zákon dál platí

Komunisté v parlamentu, foto: ČTK

Lustrační zákon platí v Česku nadále. Poslanecká sněmovna už poněkolikáté nesouhlasila s návrhem komunistů a části sociální demokratů na zrušení tohoto zákona, který zakazuje lidem spojeným s komunistickou Státní bezpečností podílet se na řízení státní správy. Proč část politického spektra stále usiluje o vynětí lustračních zákonů z právního řádu? Na toto téma hovořil Jaromír Marek s Petrem Cibulkou, autorem prvního seznamu agentů Stb.

Komunisté v parlamentu,  foto: ČTK
"Jsem přesvědčen, že pokusy o vyřazení lustračního zákona z platnosti budou pokračovat. Je neuvěřitelné, že v době, kdy stále ještě platí Zákon č. 198/1993 O zločinnosti a protiprávnosti komunistického režimu, si někdo dovolí takovou provokaci. I když v zemi, kde nebyl potrestán jediný komunistický zločin, protože všechny zločiny komunismu byly páchány v souladu s tehdy platnými zákony, se nemůžeme divit tomu, že tyto pokusy zde jsou. Jsem ale rád, že většina poslanců dospěla k závěru, že alespoň tento zákon je třeba udržet."

Otázka: Jeho odpůrci často hovoří o tom, že tento zákon není potřeba, že demokratický systém v Česku je natolik pevný, že tento zákon není třeba.....

"To je zcela zrůdný názor. Když se podíváme, kdo zprivatizoval v této zemi to, co mělo nějakou hodnotu, zjistíme, že to byli především komunisté a estébáci. Je jasné, že ti, kteří mají ekonomickou moc nad touto zemí, by chtěli mít i politickou moc. Lustrační zákon je to jediné, co jim stojí v cestě a je to velmi slabá překážka."

Vojtěch Filip,  foto: ČTK
otázka: Často bývá také lustračnímu zákonu vytýkáno, že není v souladu s mezinárodními normami, které zajišťují rovná práva všech občanů, práva v příležitostech, před zákonem. Je podle vás lustrační zákon v souladu s těmito mezinárodními úmluvami, které zaručují rovná práva všem?

"Komunismus byl zločinnější systém než nacismus a pokud protinacistické zákony jsou dodnes považovány za oporu demokracie a lidských práv, nevidím jediný důvod, proč tvrdit, že lustrační zákon ohrožuje svobodu. Samozřejmě, ohrožuje svobodu zločinců, ale to je v pořádku protože tak chrání slušné lidi. To, že zločinci nemohou dále vládnout této zemi nepovažuji za omezení jejich práv. A pokud by mezinárodní pakty říkaly něco jiného, je třeba je změnit."

Takzvaný lustrační zákon vstoupil v platnost před jedenácti lety a měl být zákonnou pojistkou, která znemožňuje bývalým důstojníkům a spolupracovníkům Státní bezpečnosti podílet se na funkcích ve státní správě, ale např. i ve veřejnoprávních médiích. Pokusů o vynětí lustračního zákona z českého právního řádu už bylo několik. Naposledy v prosinci roce 2001 proto rozhodl Ústavní soud, že lustrace nejsou protiústavní.