Lyžařka Záhrobská má formu

Šárka Záhrobská, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Životní týden ve Světovém poháru završila v neděli jednadvacetiletá česká reprezentantka ve sjezdovém lyžování Šárka Záhrobská. Ve slovinské Kranjské Goře a v chorvatském Záhřebu stála dvakrát na stupních vítězů ve slalomu a sedmým místem v obřím slalomu dosáhla svého nejlepšího umístění v této disciplíně Světového poháru. V průběžném pořadí slalomu je pátá a před blížícím se mistrovství světa ve Švédsku platí za vážnou kandidátku na medaili.

Šárka Záhrobská, foto: ČTK
Náznaky dobré formy se u Šárky Záhrobské projevily už loni před vánočními svátky, kdy ve slalomu Světového poháru ve francouzském Val D´Isere obsadila osmé místo. Nebylo by to zas až tak moc překvapivé, kdyby celé druhé kolo nejela bez jedné hůlky, která jí vypadla z ruky hned po startu. Kolik času a míst v pořadí ji chyba stála, ale Šárka Záhrobská odhadovat nechtěla:

"Těžko se to dá přesně odhadnout, ale samozřejmě jsem ztratila. Já si myslím, že hlavně na startu než jsem zareagovala a pustila se do toho slalomu, ale na druhou stranu jsem to opravdu napálila tak, jak snad ještě nikdy. Jízda se mi ale povedla. Dole jsem ještě trošku zakolísala, protože přece jenom bez hůlky máte horší rovnováhu. Ale myslím si, že jsem vytěžila z toho závodu, co se dalo."

Letošní přesun do Chorvatska a Slovinska byl pro Šárku Záhrobskou velmi vydařený. Začalo se ji totiž dařit nejen ve slalomu, ale také v jeho obří podobě. Sedmé místo v této disciplíně ji vyneslo na desátou příčku v celkové klasifikaci Světového poháru. Dosud byla v obřím slalomu nejvýše třiadvacátá, a tak byl sobotní výsledek z Kranjské Gory velkou událostí i pro jejího otce a trenéra Petra Záhrobského:

"Ten výsledek považuji za docela průlomový, protože jeho hodnota je ohromně veliká a umožní nám daleko klidněji jezdit slalomy, jelikož jsme prorazili v 'obřáku' ve Světovém poháru. Je to nejlepší výsledek, jaký kdy zajela kolem desátého místa na mistrovství světa. Navíc tady je větší konkurence."

Když Petr Záhrobský hovořil o průlomu, asi tušil, že tak trefí hřebíček přímo na hlavičku. Už minulý čtvrtek jeho dcera Šárka vybojovala ve slalomu v Záhřebu třetí místo a v neděli byla v Kranjské Goře dokonce druhá, což je dosud její nejlepší výsledek v seriálu závodů Světového poháru. Šárka Záhrobská přiznala, že před druhým kolem slalomu byla nervózní:

"Určitě jsem byla malinko víc nervóznější než před tím prvním kolem, protože to pro mne byla nová zkušenost. Nebylo to nic takového, že bych měla sevřený žaludek a jelo se mi špatně, ale samozřejmě trochu nervózní jsem byla."

Podle někdejší olympijské medailistky, bývalé sjezdařky Olgy Charvátové-Křížové má Šárka Záhrobská potenciál na to, aby to dotáhla až na stupně vítězů v celkovém pořadí Světového poháru.

klíčové slovo:
spustit audio